Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Pojistka přišla před půlí

Domácí výhrou 2:0 potvrdili fotbalisté Sparty povinný postup přes Šeriff Tiraspol

PRAHA Počáteční nervozitu vystřídal spokojený potlesk fanoušků, příjemný letní večer na Letné dopadl podle očekávaného scénáře.

Naději na zvrat pro Šeriff Tiraspol uhasili fotbalisté Sparty prvním gólem na konci první půle, krátce po výměně stran přidali druhou trefu. Výhrou 2:0 zvýraznili jednogólový náskok z hřiště soupeře.

Povinný postup do třetího předkola Ligy mistrů proti moldavskému šampionovi si ujít nenechali. „Mám radost já, celá kabina i všichni sparťani. Dokázali jsme zhodnotit to, co jsme si v prvním utkání vybudovali,“ pochvaloval si trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Podle čerstvého nařízení UEFA vyběhnou jeho svěřenci proti Panathinaikosu Atény příští týden nejdřív opět na Letné. Tedy nikoliv v Řecku, jak bylo původně po pátečním losu v plánu. „To musíme přijmout jako fakt,“ nespekuloval kouč.

Pro Spartu šlo včera o mnohem důležitější výsledek, než se na první pohled zdá. Nejenže si prodloužila pohárovou sezonu, ale doma dokázala na evropské scéně zvítězit poprvé po dlouhých čtyřech letech a dvanácti neúspěšných pokusech.

Před 11 tisícovkami diváků se ale opět ukázaly i rezervy mužstva v rudých dresech. Spartu stále táhnou v této sezoně střelecky především defenzivní hráči. O víkendu sestřelil v lize Mladou Boleslav Michal Kadlec. Včera klíčovou pojistku zařídil Petr Voříšek. Pravý obránce rozehrál poslední akci před přestávkou a přímý kop a míč proletěl nepovšimnutý do sítě Šeriffu.

Až za příznivějšího stavu se začal hlásit o slovo také uvolněnější útočník Slepička. Zatímco vyloženou příležitost v úvodu poslal zblízka hlavou mimo, povedený pas překvapivě nasazeného Kuliče ve 49. minutě naopak nasměroval do protipohybu bezmocného brankáře Mamascoa - 2:0.

Konečné skóre mohlo být na domácí straně bohatší. Stačilo, kdyby prokázal přesnější mušku Kušnír. První nadějný pokus bývalého žižkovského záložníka zdálky otřásl pouze břevnem, když zkusil později pálit zblízka, zblokoval jeho pokus zase jeden z bránících hráčů. Hosté dohrávali v deseti Soupeř se ale jinak nedostal dál než k náznakům nebezpečí. Jediný okamžik přinutil pozorného Kozáčika zbystřit. Během čekání na první gól po standardní situaci míč proskákal k Balimovi. Po jeho hlavičce ho ruka sparťanského brankáře vyškrábla ven. Narůstající bezmoc hostů podtrhlo vyloučení střídajícího Kučuka v posledních okamžicích zápasu.

Na vytýčené cestě do milionářské soutěže dosáhl Lavičkův tým dílčího úspěchu. Je jisté, že druhá fáze bude mnohem komplikovanější. „Bude to o něčem jiném, ale zkusíme to,“ pronesl střelec Slepička.

Sparta Praha 2 Šeriff Tiraspol 0

Branky: 45.+1 Voříšek, 49. Slepička. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.). ŽK: Kulič - Mamah, A. Kučuk. ČK: 90+1. A. Kučuk. Diváci: 11 479. Poločas: 1:0. Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kadlec - Hušek, Kladrubský - Kulič (65. Kolář), Berger (85. Vacek), Kušnír -Slepička (80. Holenda). Šeriff: Namaško - Mamah, Tarkvišvili, Sergio, Arbanas - Balima, Rouamba (79. Ferreira), Korněnkov - Jerochin (69. Fred), Alexejev - Pikuščak (51. A. Kučuk).

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....