Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protonovému centru končí izolace. Pojišťovny s ním podepsaly smlouvu

Česko

  15:58
PRAHA - Embargo vůči pražskému protonovému centru (PTC), které léčí onkologické pacienty nejmodernější metodou, se začíná uvolňovat. Smlouvu s ním podepsaly další zdravotní pojišťovny. „Ano, dohodli jsme se s protonovým centrem na smlouvě,“ potvrdila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová.

Pojišťovny podepsaly smlouvu s Protonovým centrem. foto: ČTK

Informaci LN potvrdil i ředitel Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) Ladislav Friedrich. A další se na podpis smluv ještě chystají. „Čekali jsme, až ministerstvo zdravotnictví zařadí protonovou terapii do Seznamu zdravotních výkonů, ale zatím jsme se nedočkali. Abychom zajistili rozumnou cenu a zároveň se chovali s péčí řádného hospodáře, začali jsme s PTC vyjednávat o smlouvě,“ potvrdila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Protonová klinika totiž loni v říjnu jednostranně zvedla nesmluvním klientům a tedy i českým pojišťovnám ceny za jednu ozařovací dávku z 26 tisíc na bezmála čtyřicet u dospělých pacientů a 55 tisíc u dětí. Pacientům, jímž terapii doporučili lékaři, ji i bez smlouvy pojišťovna hradila, upřesnila Kadečková z pojišťovny ministerstva vnitra. Protonovou léčbu dosud schválila devatenácti klientům.

Návrh smlouvy zatím nedoručili

Smlouvy pojišťoven a PTC nemají údajně obsahovat žádný povinný roční objem. „Ve shodě s doporučením Společnosti radiační onkologie bude léčba hrazena pacientům s vybranými diagnózami doporučenými komplexním onkologickým centrem. Úhradu musí schválit ještě náš revizní lékař,“ upřesnila Mazurová. Ceny za terapii se vrátí na původní úroveň, ještě před skokovým navýšením, dodal Friedrich.

Mluvčí PTC Iva Taťounová odmítla informace v tuto chvíli potvrdit a odkázala na tiskovou zprávu, jež má být zveřejněna ve čtvrtek večer.

PSALI JSME:

Také Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) zástupci protonového centra v prosinci slíbili, že v prvním lednovém týdnu doručí návrh smlouvy. „Bohužel to doposud neudělali. Ostatním pojišťovnám zřejmě dodali návrh smlouvy včas. Takže my zatím čekáme, na tahu je protonové centrum,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Pojišťovna schválila dosud úhradu protonové terapie 66 klientům, z toho 41 pacientům v Praze a ostatním v Mnichově.

S pražskou klinikou, která sídlí v sousedství pražské nemocnice Bulovka, měla dosud smlouvu sjednánu jen Vojenská zdravotní pojišťovna.

Autoři:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...