Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Virus posunul výstavu egyptských pokladů v Národním muzeu, může dorazit i prezident Sísí

Česko

  5:00
Praha - Dlouho očekávaná výstava pokladů z Egypta měla v Národním muzeu v Praze odstartovat již příští týden v úterý. Milovníci starověkých památek si však budou muset ještě dva měsíce počkat. Kvůli pandemii koronaviru se termín výstavy Sluneční králové musel posunout.

Michal Lukeš. foto: MAFRA

V pražském Národním muzeu se koncem srpna představí unikátní soubor archeologických nálezů z doby egyptských faraonů. Výstava potrvá do února příštího roku. Původně měla být zahájená už koncem června, kvůli pandemii koronaviru, která ochromila jak Česko, tak i Egypt, se expozice musela posunout.

„Výstava je téměř připravená, měla být přístupná k třicátému červnu, ale nakonec jsme ji museli odložit. Dohodli jsme se, že vernisáž bude 30. srpna a od prvního září bude výstava přístupná pro veřejnost,“ potvrdil LN Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea v Praze. Dodal, že zatím artefakty v Česku ještě nejsou, transport je teprve čeká. Podle Lukeše k němu dojde počátkem srpna.

Čtyři kanopy, do nichž se ukládalo srdce a vnitřnosti mumifikovaných (Iufaova...
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

A bude se skutečně na co těšit. Výstava Sluneční králové ukáže v Národním muzeu okolo devadesáti nesmírně cenných artefaktů ze starého Egypta. V expozici bude k vidění například pětice soch panovníků páté dynastie, kteří byli stavitelsky aktivní v Abúsíru, nebo více než čtyři tisíce let staré sochy pocházející z hrobky princezny Šeretnebtej. Součástí výstavy bude také podstatná část pohřební výbavy z nevykradené hrobky kněze Iufay, kterou čeští egyptologové v Abúsíru objevili v druhé polovině 90. let. Výstava bude přístupná do února 2021. 

Většina tisíce let starých skvostů pochází z naleziště českých egyptologů v Abúsíru. Podle Lukeše jde o mimořádnou událost – Egypťané si totiž svoje poklady velmi střeží a jen tak je nikomu nepůjčují. „Mají opravdu striktní pravidla, přísné smlouvy a na artefakty si dávají skutečně velký pozor,“ řekl LN šéf Národního muzea. Není se čemu divit, že Egypťané mají o vzácné nálezy ze své historie strach – jen pojistná hodnota těch, které se ukážou v Praze, dosahuje miliardy korun.

Zápůjčky budou nejen z Egypta

Návštěvníci muzea ovšem neuvidí jen výsledky práce českých archeologů. Podle Lukeše předměty nebudou pocházet pouze z egyptských sbírek, domluvenou mají také zápůjčku z New Yorku, Německa či Velké Británie. Půjde o poklady objevené předtím, než Český egyptologický ústav získal licenci na výzkum v Abúsíru.

Egyptské poklady: z Abúsíru do Prahy (grafika LN).

Egyptské poklady: z Abúsíru do Prahy (grafika LN).

Původně měl podle diplomatických zdrojů na slavnostní zahájení výstavy dorazit i prezident Egypta Abdal Fattáh Sísí, což mělo být jedním z vrcholů končícího českého předsednictví Visegrádské skupině. Není však vyloučené, že Sísí dorazí i v jiný termín. „Nemůžu mluvit za diplomatické kruhy, nicméně mám informaci o tom, že návštěva nebyla zrušená, je jen zatím posunutá. Pořád se počítá s tím, že by se snad do konce roku 2020 návštěva mohla uskutečnit,“ řekl LN Lukeš.

Dobré vztahy s Egyptem

Účast státníka z Káhiry by tak jen stvrdila výsadní postavení, jaké česká archeologie v Egyptě má. Věhlas odborníků ze střední Evropy byl totiž jedním z hlavních důvodů, proč se drahocenné artefakty ze země faraonů podívají do Prahy.

Dobré vztahy se promítají i ve finanční rovině – zatímco jiným státům Egypťané účtují poplatky za každý zapůjčený předmět, Češi žádný pronájem platit nemusejí. S Káhirou se podělí pouze o zisky ze vstupného, a to půl na půl. Praha také zaplatí nemalé pojistné; podle dostupných informací se pohybuje v řádech milionů korun.

Expozice Slunečních králů je jednou z nejvýznamnějších výstav Národního muzea. Srovnatelná akce takového dosahu v Česku asi ještě nebyla.

„Výstavou chceme upozornit okolí, že už i Praha a Národní muzeum mají kapacitu pořádat výstavy, které přerůstají Česko,“ uzavřel Lukeš.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!