Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Italští archeologové odkryli ve vinici nezvykle zachovanou mozaiku ze třetího století

Zachovaná mozaiková podlaha antické vily v italské Veroně. foto: ČTK

Verona - Italští archeologové nakrátko odkryli ve vinici nedaleko Verony zachovanou mozaikovou podlahu antické vily, která byla objevena už před téměř sto lety. Informovala o tom italská média.
  20:27

Mozaika v jasných odstínech červené, růžové, oranžové, fialové a žluté barvy se jeví jako „dobře zakonzervovaná“, konstatoval Gianni de Zuccato, do jehož kompetence spadá v regionu archeologický výzkum. Sondy badatelé vykopali v pahorkaté vinařské oblasti Valpolicella.

Mozaiková podlaha, která prozrazuje umístění římské vily o rozloze zhruba 270...
Odkrytá mozaika pochází z římské vily z třetího století.

Mozaiková podlaha, která prozrazuje umístění římské vily o rozloze zhruba 270 metrů čtverečních, byla poprvé objevena v roce 1922. Archeologové se pomocí výkopů snažili určit původní rozsah obydlí. Místo nedaleko města Negrar di Valpolicella se má postupem času přeměnit v muzeum.

Poslední průzkum potvrdil, že vila se rozkládá na sever i jih od prvotního nálezu. Odkrytá mozaika z části domu, kterou obývalo služebnictvo, pochází ze třetího století a byla znovu zahrnuta zeminou.

„Po desetiletích neúspěchů spatřila světlo část podlahy a základů vily, jež byla objevena před sto lety,“ napsala na facebooku radnice Negrar di Valpolicella. O tom, jak místo nejlépe zpřístupnit veřejnosti, jednají odborníci, majitelé pozemku i zástupci města.

Autor: