Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam jet na výlet? Archeologický web přináší tipy na cestování po Česku

Magazín

  5:36
Tipy na výlety i zajímavosti o archeologických nalezištích přináší web, který veřejnosti nově plně zpřístupnila Akademie věd ČR. Archeologický informační systém České republiky (AIS CR) provede návštěvníky pozoruhodnými lokalitami po celém Česku, v digitálním archivu pak najdou i dokumentaci k výzkumům. Za AV o webu v tiskové zprávě informovala Markéta Růžičková.
Les. Ilustrační foto.

Les. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Primární účel AIS CR je digitalizace informací o tuzemském archeologickém dědictví. Jádro webu tvoří Archeologická mapa České republiky s informacemi o výzkumech. Ta slouží jak odborníkům, tak i laikům, kteří se například chystají stavět.

Další část, Digitální archiv, zahrnuje desítky tisíc dokumentů - například terénní a letecké fotografie, výzkumné zprávy či mapy a plány archeologických lokalit.

Nová cyklostezka z Mnichovic do Prahy je v obležení výletníků

„Přímo laikům bych doporučil Archeologický atlas České republiky, který je vyloženě zaměřen na nejširší veřejnost,“ řekl vedoucí projektu a archeolog David Novák. V atlasu si zatím lidé mohou prohlédnout přes dvě stovky lokalit. „Potom určitě doporučuji i Prahu archeologickou, kde se dá nalézt řada informací k historické Praze. Máme tam přímo tipy na výlety a procházky městem se zaměřením na archeologii,“ dodal Novák. Zdůraznil, že mnoho zajímavostí skýtá i odborný digitální archiv.

Na obsahu i správě AIS CR pracují zaměstnanci archeologických ústavů AV v Praze a v Brně již roky. Teprve nyní však podle AV nastal čas, aby web naplno nabídl své služby. Systém je také součástí Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat