Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Kam jet na výlet? Archeologický web přináší tipy na cestování po Česku

Magazín

  5:36
Tipy na výlety i zajímavosti o archeologických nalezištích přináší web, který veřejnosti nově plně zpřístupnila Akademie věd ČR. Archeologický informační systém České republiky (AIS CR) provede návštěvníky pozoruhodnými lokalitami po celém Česku, v digitálním archivu pak najdou i dokumentaci k výzkumům. Za AV o webu v tiskové zprávě informovala Markéta Růžičková.
Les. Ilustrační foto.

Les. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Primární účel AIS CR je digitalizace informací o tuzemském archeologickém dědictví. Jádro webu tvoří Archeologická mapa České republiky s informacemi o výzkumech. Ta slouží jak odborníkům, tak i laikům, kteří se například chystají stavět.

Další část, Digitální archiv, zahrnuje desítky tisíc dokumentů - například terénní a letecké fotografie, výzkumné zprávy či mapy a plány archeologických lokalit.

Nová cyklostezka z Mnichovic do Prahy je v obležení výletníků

„Přímo laikům bych doporučil Archeologický atlas České republiky, který je vyloženě zaměřen na nejširší veřejnost,“ řekl vedoucí projektu a archeolog David Novák. V atlasu si zatím lidé mohou prohlédnout přes dvě stovky lokalit. „Potom určitě doporučuji i Prahu archeologickou, kde se dá nalézt řada informací k historické Praze. Máme tam přímo tipy na výlety a procházky městem se zaměřením na archeologii,“ dodal Novák. Zdůraznil, že mnoho zajímavostí skýtá i odborný digitální archiv.

Na obsahu i správě AIS CR pracují zaměstnanci archeologických ústavů AV v Praze a v Brně již roky. Teprve nyní však podle AV nastal čas, aby web naplno nabídl své služby. Systém je také součástí Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR.

Autor: