Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pokud se to nezmění, budeme protestovat, zlobí se akademici UK kvůli rozpočtu

Česko

  15:52
PRAHA/LONDÝN - Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze sdílí rozhořčení České konference rektorů z návrhu rozpočtu pro vysoké školy a další oblasti vzdělávání. Pokud se nezmění, začne od září iniciovat protestní akce členů akademické obce po celé České republice. Uvedl to ve stanovisku mluvčí univerzity Václav Hájek.

Univerzita Karlova foto: MAFRA - Tomáš Krist

Ministerstvo financí v návrhu, který předložilo na pondělním jednání vlády, na vzdělávání nepřidalo prakticky žádné prostředky. Z oblastí spravovaných ministerstvem školství dostal přidáno jen sport.

Vysokým školám nebyly ani dorovnány prostředky, které letos získaly od ministerstva mimo schválený rozpočet. Deficit prostředků, které mají mít na vzdělávání k dispozici, se prohloubil z letošních 1,3 na 1,5 miliardy korun.

Podfinancované školství

Po rektorech se proti tomu ostře postavil i akademický senát nejstarší a největší české univerzity. „AS UK upozorňuje, že za stávajícího stavu bude vážně ohrožena úroveň vysokoškolského vzdělání studentů v ČR,“ uvedl. Navzdory slibům politické reprezentace zůstává školství dlouhodobě podfinancované.

O akce na 17. listopadu je boj. Albertov zřejmě získala Univerzita Karlova

Akademický senát UK žádá navýšení finančních prostředků na školství ve střednědobém výhledu počínaje příštím rokem. „AS UK současně upozorňuje na to, že pokud se situace nezmění, začne od září 2016 iniciovat protestní akce členů akademické obce v rámci celé České republiky,“ dodal.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že bude pro vysoké školy žádat minimálně miliardu korun navíc. V součtu s jejím minimálním požadavkem pro regionální školství je to dohromady téměř osm miliard navíc ve srovnání se současným návrhem.

Autor: