Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud se to nezmění, budeme protestovat, zlobí se akademici UK kvůli rozpočtu

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA/LONDÝN Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze sdílí rozhořčení České konference rektorů z návrhu rozpočtu pro vysoké školy a další oblasti vzdělávání. Pokud se nezmění, začne od září iniciovat protestní akce členů akademické obce po celé České republice. Uvedl to ve stanovisku mluvčí univerzity Václav Hájek.

Ministerstvo financí v návrhu, který předložilo na pondělním jednání vlády, na vzdělávání nepřidalo prakticky žádné prostředky. Z oblastí spravovaných ministerstvem školství dostal přidáno jen sport.

Vysokým školám nebyly ani dorovnány prostředky, které letos získaly od ministerstva mimo schválený rozpočet. Deficit prostředků, které mají mít na vzdělávání k dispozici, se prohloubil z letošních 1,3 na 1,5 miliardy korun.

Podfinancované školství

Po rektorech se proti tomu ostře postavil i akademický senát nejstarší a největší české univerzity. „AS UK upozorňuje, že za stávajícího stavu bude vážně ohrožena úroveň vysokoškolského vzdělání studentů v ČR,“ uvedl. Navzdory slibům politické reprezentace zůstává školství dlouhodobě podfinancované.

Akademický senát UK žádá navýšení finančních prostředků na školství ve střednědobém výhledu počínaje příštím rokem. „AS UK současně upozorňuje na to, že pokud se situace nezmění, začne od září 2016 iniciovat protestní akce členů akademické obce v rámci celé České republiky,“ dodal.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že bude pro vysoké školy žádat minimálně miliardu korun navíc. V součtu s jejím minimálním požadavkem pro regionální školství je to dohromady téměř osm miliard navíc ve srovnání se současným návrhem.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!