Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud se to nezmění, budeme protestovat, zlobí se akademici UK kvůli rozpočtu

Česko

  15:52
PRAHA/LONDÝN - Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze sdílí rozhořčení České konference rektorů z návrhu rozpočtu pro vysoké školy a další oblasti vzdělávání. Pokud se nezmění, začne od září iniciovat protestní akce členů akademické obce po celé České republice. Uvedl to ve stanovisku mluvčí univerzity Václav Hájek.

Univerzita Karlova foto: MAFRA - Tomáš Krist

Ministerstvo financí v návrhu, který předložilo na pondělním jednání vlády, na vzdělávání nepřidalo prakticky žádné prostředky. Z oblastí spravovaných ministerstvem školství dostal přidáno jen sport.

Vysokým školám nebyly ani dorovnány prostředky, které letos získaly od ministerstva mimo schválený rozpočet. Deficit prostředků, které mají mít na vzdělávání k dispozici, se prohloubil z letošních 1,3 na 1,5 miliardy korun.

Podfinancované školství

Po rektorech se proti tomu ostře postavil i akademický senát nejstarší a největší české univerzity. „AS UK upozorňuje, že za stávajícího stavu bude vážně ohrožena úroveň vysokoškolského vzdělání studentů v ČR,“ uvedl. Navzdory slibům politické reprezentace zůstává školství dlouhodobě podfinancované.

Akademický senát UK žádá navýšení finančních prostředků na školství ve střednědobém výhledu počínaje příštím rokem. „AS UK současně upozorňuje na to, že pokud se situace nezmění, začne od září 2016 iniciovat protestní akce členů akademické obce v rámci celé České republiky,“ dodal.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že bude pro vysoké školy žádat minimálně miliardu korun navíc. V součtu s jejím minimálním požadavkem pro regionální školství je to dohromady téměř osm miliard navíc ve srovnání se současným návrhem.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat