Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud se to nezmění, budeme protestovat, zlobí se akademici UK kvůli rozpočtu

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA/LONDÝN Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze sdílí rozhořčení České konference rektorů z návrhu rozpočtu pro vysoké školy a další oblasti vzdělávání. Pokud se nezmění, začne od září iniciovat protestní akce členů akademické obce po celé České republice. Uvedl to ve stanovisku mluvčí univerzity Václav Hájek.

Ministerstvo financí v návrhu, který předložilo na pondělním jednání vlády, na vzdělávání nepřidalo prakticky žádné prostředky. Z oblastí spravovaných ministerstvem školství dostal přidáno jen sport.

Vysokým školám nebyly ani dorovnány prostředky, které letos získaly od ministerstva mimo schválený rozpočet. Deficit prostředků, které mají mít na vzdělávání k dispozici, se prohloubil z letošních 1,3 na 1,5 miliardy korun.

Podfinancované školství

Po rektorech se proti tomu ostře postavil i akademický senát nejstarší a největší české univerzity. „AS UK upozorňuje, že za stávajícího stavu bude vážně ohrožena úroveň vysokoškolského vzdělání studentů v ČR,“ uvedl. Navzdory slibům politické reprezentace zůstává školství dlouhodobě podfinancované.

Akademický senát UK žádá navýšení finančních prostředků na školství ve střednědobém výhledu počínaje příštím rokem. „AS UK současně upozorňuje na to, že pokud se situace nezmění, začne od září 2016 iniciovat protestní akce členů akademické obce v rámci celé České republiky,“ dodal.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že bude pro vysoké školy žádat minimálně miliardu korun navíc. V součtu s jejím minimálním požadavkem pro regionální školství je to dohromady téměř osm miliard navíc ve srovnání se současným návrhem.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...