Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Pokud si státy EU nebudou přebírat zadržené migranty, Česko je pustí

Evropa

  16:58
PRAHA - Jestliže ostatní státy Evropské unie nebudou od České republiky přebírat zadržené migranty zpět, Česko tyto cizince z detenčních zařízení propustí. Podmínky v centrech navíc nesmějí odporovat lidské důstojnosti. Zadržení běženci by měli dostat také právní pomoc, aby se případně včas mohli bránit vyhoštění.

Syřané byli propuštění z detenčního zařízení. foto:  František Vlček, MAFRA

Podnět své rady pro lidská práva v pondělí schválila vláda. Desatero pravidel pro zacházení s dětskými uprchlíky, které rada připravila, ale kabinet nepřijal.

Policie od ledna zadržela v Česku přes 8100 nelegálně pobývajících cizinců

S podněty rada přišla už loni, kdy byla zařízení pro zajištění cizinců přeplněná a podmínky podle kritiků neodpovídaly 21. století. K nedělní půlnoci bylo ve třech centrech s celkem 1030 místy 88 migrantů. Běženci mají žádat o ochranu v první zemi Evropské unie, do níž vstoupili. Česká republika zadržené vrací do členského státu, z něhož přišli.

Rada žádala propuštění zadržených, pokud se je nedaří vrátit do jiných států. Do Maďarska se podařilo loni od července do října z 1004 lidí předat devatenáct. Zadržené Česká republika po vypršení lhůty pak stejně propouštěla s příkazem k vycestování. „Cizinec se tedy po propuštění ocitá ve zcela stejné situaci jako před zajištěním - s tím rozdílem, že musel uhradit částku za pobyt,“ argumentovala rada.

Podmínky v centrech nesmí odporovat důstojnosti

Odvolala se na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Podle něj státy musejí i v době migrační krize zajistit důstojné podmínky. Omezování svobody bez předpokladu, že by jiné země cizince převzaly zpět, je zase v rozporu s evropskou úmluvou o ochraně lidských práv, uvádí rada.

Navrhovala, aby vnitro zadržené propustilo i tehdy, pokud nebude možné zajistit v detenčních zařízeních důstojné podmínky. Vláda to neschválila. Souhlasila ale s tím, že v centrech musí být takové podmínky, které lidské důstojnosti neodporují.

Zdobení stromečku s šátkem na hlavě. Zadržení uprchlíci slaví české Vánoce

Podle schváleného podnětu by vnitro mělo zajistit i pravidelné návštěvy právníků v centrech. Poradenství zatím poskytují hlavně dobrovolníci.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že se kapacita zařízení zvýšila a přibylo nové vybavení. Děti i dospělí mají dost oblečení, jídla a dalších potřeb. Podle vnitra by migranti měli dostávat bezplatnou právní pomoc až při případném soudním řízení.

Desatero pro děti rada neschválila

Rada také žádala, aby vznikl návod pro zacházení s dětskými uprchlíky a jejich rodinami. Shrnula deset bodů. V detencích, kde nejsou zvláštní upravené podmínky, by děti podle rady vůbec neměly být. O své situaci by měly dostávat srozumitelné informace. Měly by mít právo chodit do školy i hrát si. Okamžitě by se jim měli věnovat psychoterapeuti a sociální pracovníci.

Nezletilí, kteří dorazí do České republiky sami, by se museli v co nejkratší době dostat za příbuznými v Evropské unii. Nutný je lidský, ne represivní přístup personálu, uvedla rada. Vláda toto desatero v pondělí neschválila.

Pražský zastupitel ubytováním uprchlíků zákon neporušil. Policie případ odložila

Vnitro se ohrazovalo proti tomu, že by v detenci byly děti zadržené. Pobývaly tam prý jen se zajištěnými dospělými. Ministerstvo už dřív uvedlo, že odmítá dělat rozdíly v přístupu k dospělým s dětmi a bez dětí a při zadržení se řídí platnými předpisy.

Česko za přístup k uprchlíkům loni sklízelo kritiku. Ombudsmanka Anna Šabatová po kontrole v zařízení v Bělé uvedla, že tam děti uprchlíků „žijí hůř než čeští vězni“. Ke kritice se tehdy připojil i komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...