Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav

Poláky porazil jejich krajan Podolski

KLAGENFURT Polští fotbalisté Němce ještě nikdy v historii neporazili a nepodařilo se jim to ani tentokrát. Oba góly jim navíc vstřelil jejich krajan Lukas Podolski, rodák z polských Gliwic. A na oba přihrál další útočník s polskou krví Miroslav Klose.

Německý trenér Joachim Löw s vědomím, že jeho tým je velkým favoritem, nasadil tři útočníky. Už ve 4. minutě vyrazili poprvé na zteč Klose s Gomezem a po Ballackově kolmici šli sami na brankáře Boruce. Poláci marně reklamovali ofsajd, naštěstí pro ně Gomez byl přihrávkou od kolegy zaskočen, míč špatně trefil a poslal jej vedle tyče.

Němcům se však pohyb útočníků na ofsajdové hraně přece jen vyplatil. Ve 20. minutě za soupeřovu obranu pronikla dvojice s polskými kořeny, Klose tentokrát přihrál Podolskému přesně a útočník mnichovského Bayernu si čtyři dny po svých třiadvacátých narozeninách nadělil dodatečný dárek.

Němci chtěli ve druhém poločase hubený náskok pojistit a brankář Boruc měl co dělat, aby Ballackovu bombu v 70. minutě vytáhl nad břevno. O dvě minuty později střídající Schweinsteiger sebral míč Golaňskému, Klose prodloužil na Podolského a ten nekompromisním volejem přidal svůj druhý gól.

To už Poláci hráli vabank, soupeři se tak otvíral prostor k protiútokům a Podolski měl blízko k hattricku.

Německo 2 Polsko 0

Branky: 20. a 72. Podolski. Rozhodčí: Övrebö - Holen, Randen (všichni Nor.). ŽK: Schweinsteiger - Smolarek, Lewandowski. Diváci: 30.000. Poločas: 1:0.

Německo: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Fritz (55. Schweinsteiger), Frings, Ballack, Podolski - Klose (90. Kuranyi), Gomez (Hitzlsperger).

Polsko: Boruc - Wasilewski, Žewlakow, Bak, Golaňski (75. Saganowski) -Lobodziňski (65. Piszczek), Lewandowski, Dudka, Krzynówek - Smolarek, Žurawski (46. Roger).