22. prosince 2014 6:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní akademie přijde o areál. Přebrat ho má problémové Zařízení služeb

Areál Lhotka, kde sídlí Policejní akademie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál Lhotka, kde sídlí Policejní akademie | foto: Google Maps

PRAHA Přes dvacet let spravuje Policejní akademie areál v pražské Lhotce, kde sídlí. Ministerstvo vnitra se nyní rozhodlo převést jej na svou servisní odnož Zařízení služeb. Areál má podle něj spravovat organizace k tomu určená. Akademie ale tvrdí, že jde jen o pokračující snahu školu poškodit a narušit její apolitičnost.

Záměr změnit správce areálu zjistil server Lidovky.cz v interním dokumentu, podle kterého se „zahájení kroků vedoucích k převodu areálu Lhotka“ projednávalo na poradě ministra Milana Chovance na konci listopadu. O věci pak jednali už i příslušní náměstci Jiří Zmatlík a Monika Pálková.

„Areál je využíván i jinými subjekty ministerstva vnitra a naším záměrem je, aby byl spravován organizací, která je k tomuto účelu zřízena,“ zdůvodnila mluvčí vnitra Hana Malá rozhodnutí převést areál na Zařízení služeb - organizaci, která vnitru spravuje majetek v řádu miliard, rekreační zařízení či rezortní autodopravu.

Ve Lhotce sídlí některé odbory policejního prezidia nebo pražská pořádková jednotka. Hlavní část areálu ale využívá policejní škola. „Policejní akademie nevidí k převodu důvod, neboť je, jako každá jiná vysoká škola, samostatnou institucí zřízenou zákonem o vysokých školách. Není tak součástí organizační struktury vnitra, ani institucí jemu podřízenou,“ ohradil se proti návrhu vnitra prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy František Hřebík.

ČTĚTE TAKÉ:

“Navíc by podle něj byla škola ohrožena existenčně. „Akreditační komise vyžaduje, aby vysoká škola měla majetek, popř. aby prokázala, že má prostory, v nichž může uskutečňovat studijní programy. Takto by ale byla narušena samospráva akademie a ohrožena její apolitičnost, neboť její fungování by bylo závislé na tom, zda do budoucna Zařízení služeb umožní akademii prostory areálu užívat,“ upozornil Hřebík.

Dohoda? Jen jednostranná

Podle vnitra jsou úvahy o převedení areálu v současné době na samém počátku. Ve zmíněném dokumentu je ale stanoven už i harmonogram celé operace. Samotné předání areálu je pak naplánováno na 1. července 2015.

Vnitro uvedlo, že s akademií začalo jednat teprve ve čtvrtek. „Dnes se uskutečnilo vstupní jednání se zástupci ministerstva vnitra a Policejní akademie, na kterém byl dohodnut základní právní rámec tohoto záměru s tím, že v měsíci lednu 2015 budou zpracovány právní, věcné, personální a ekonomické argumenty. Na základě nich pak bude vedení předložen návrh na definitivní rozhodnutí,“ upřesnila mluvčí.

Z vyjádření prorektora Hřebíka je však patrné, že slovo „dohodnut“ není na místě. „Dnes jsme byli seznámeni se záměrem ministerstva vnitra a vyjádřili jsme k tomu nesouhlasné stanovisko,“ uvedl. 

Vyostřený spor

Akademie náhlé snaze odebrat jí areál nerozumí také proto, že doposud vnitro žádné výhrady k hospodaření nemělo. Vnitro ponechalo dotaz na hospodaření bez odpovědi. Vedení Policejní akademie tak záměr označuje za cílenou snahou náměstkyně Moniky Pálkové poškodit akademii. Důvod? Odebrání vysokoškolského titulu řediteli jejího kabinetu Františku Vaverovi, o čemž informoval server Lidovky.cz. Vavera tento týden rezignoval.

Tuto spojitost ale náměstkyně odmítla. „Tyto spekulace nebudu komentovat. Přijde nám nefér zatěžovat Policejní akademii činností, jakou je správa budovy. Navíc, když má vnitro organizaci k tomuto účelu zřízenou. Policejní akademie se tak bude moci věnovat pouze akademické činnosti,“ uvedla. Jenže škola argumentuje, že to pro ni žádná zátěž není.

ČTĚTE VÍCE:

Podle Hřebíka souvislost prokazují i poslední kroky vnitra. „V den následující po uveřejnění článku serveru Lidovky.cz o řediteli kabinetu náměstkyně bylo Policejní akademii doručeno písemné oznámení ministerstva, že u ní proběhne hloubková kontrola. Podle našich informací byla tato kontrola nařízena na základě iniciativy náměstkyně Pálkové,“ tvrdí prorektor.

Vnitro ale oponuje tím, že kontrola byla naplánovaná už delší dobu. “Veřejnosprávní kontroly probíhají na policejních školách periodicky. O připravení této jsme odbor interního auditu požádali 5. srpna 2014,“ uvedla náměstkyně Pálková.

Kritika i od ministra

Příprava převodu Lhotky má začít už v lednu, kdy se má sejít komise, která bude řešit převod peněz z Policejní akademie na příspěvkovou organizaci Zařízení služeb. Tu přitom nelze označit za ukázkově fungující státní složku. Lidovky.cz už upozornily na řadu problémů v jejím hospodaření. A ostatně kritiku si vysloužila i od samotného ministra Milana Chovance. „Je to příspěvková organizace, která má sloužit policii, a já jsem s výsledky hrubě nespokojen,“ uvedl v květnu v rozhovoru pro Lidovky.cz. Změnu očekává od nového ředitele Karla Silovského, který nastoupil v půli roku.

V listopadu například Lidovky.cz zjistily, že služby vnitra nemají pojištěný majetek za téměř tři miliardy korun a organizace musela narychlo a za podivných okolností vypsat tendr na novou pojistku. (Více ZDE a ZDE)

Problémy Zařízení služeb

Lidovky.cz popsaly také případ, kdy si soukromá firma od Zařízení služeb pronajala rekreační areál Eden Herlíkovice, jenže neplatila za pronájem. I tak jí organizace nechala vydělávat na Edenu více než půl roku, za který jí společnost dluží přes dva miliony. Šance na získání peněz zpět je ale mizivá, protože firma je nově přepsaná na bílého koně. (Více ZDEA to je jen příklad. Ještě na podzim Zařízení služeb evidovalo téměř pět stovek pohledávek. Některé z nich už jsou ale promlčené.

Známá je také kauza prádelny Dočista, která se starala o policejní uniformy, z roku 2008. Případ se táhne dosud. Naposledy se ukázalo, že vnitro přijde o další miliony. A o dalších 64 milionů může přijít u soudu s firmou Temperano. Té Zařízení služeb loni vypovědělo smlouvu kvůli sporu o poslední ze jmenovaných objektů bez souhlasu tehdejšího ministra vnitra Martina Peciny. Firma nyní chce kompenzaci ztráty kvůli náhlému vypovězení smlouvy.

Organizace měla problém také s úkolem opravovat vozový park pražské a středočeské policie. Služby vnitra nestačily vysoutěžit dodavatele náhradních dílů a za opravy tak dočasně musely platit soukromým firmám. Před tím také Lidovky.cz upozornily právě na pochybné tendry na dodávku náhradních dílů.

Najdete na Lidovky.cz