Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie bude v Praze půlroku testovat elektromobily. Poté je chce začít používat

BMW elektromobil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BMW elektromobil | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Policie začne v Praze testovat tři automobily s motory na elektřinu. Po půlročním zkoušení policie vozy na elektrický pohon vyhodnotí a pak se rozhodne, zda případně ekologická auta nakoupí do svého vozového parku. Novinářům to ve čtvrtek řekl policejní prezident Tomáš Tuhý, který převzal symbolické klíčky od vozidel BMW. Jde o první auta na elektřinu, které policie začne používat.

Policie pro zkoušení vozidel podle Tuhého vybrala oblast, kde jsou nabíječky, vozy budou moci policisté nabíjet i na služebně z běžné sítě. „Podotýkám, že to nebudou zásahová vozidla, ale vozidla pro obchůzkovou službu,“ řekl Tuhý. Policisté s vozy chtějí získat zkušenosti, teprve pak se rozhodnou, co s nimi bude dál. S auty na elektrický pohon podle něj jezdí například policisté v Německu.

Předání symbolických klíčků od BMW. Policejní prezidnet Tomáš Tuhý, Pavel...
Policejní prezident Tomáš Tuhý

Podle náměstka pražského policejního ředitele Ivana Smékala budou vozy používat policisté například při kontrolách parků Stromovka, Džbán nebo v údolí Divoká Šárka. „Jsou to místa, kam se často vyjíždí k jakémukoliv přestupku,“ podotkl Smékal. Vozy podle něj budou využívány i v historickém centru. Smékal zdůraznil, že není ambicí, aby například policisté v těchto autech pronásledovali pachatele trestných činů. „Od toho máme jiné složky a jiná vozidla,“ dodal Smékal.

Policie má kolem 12 tisíc aut. Zhruba stovka z nich jsou podle Tuhého vozy poháněné stlačeným plynem. Nakoupeny byly v loňském roce. „Chceme jako jiné organizace přispívat k lepšímu životnímu prostředí,“ uvedl Tuhý.

Policie má od čtvrtka vypůjčené tři vozy BMW i3. Auta ujedou zhruba 160 kilometrů v zimním provozu a až 280 kilometrů v letním provozu. Na rychlo nabíječkách se baterie nabijí za 40 až 50 minut, z klasické zásuvky to trvá deset až 12 hodin. „Největší konstrukční rychlost auta je 150 kilometrů v hodině,“ dodal Tomáš Cmíral ze společnosti Invelt, která policii auta zapůjčila.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...