Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
6. dubna 2017 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie bude v Praze půlroku testovat elektromobily. Poté je chce začít používat

BMW elektromobil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BMW elektromobil | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Policie začne v Praze testovat tři automobily s motory na elektřinu. Po půlročním zkoušení policie vozy na elektrický pohon vyhodnotí a pak se rozhodne, zda případně ekologická auta nakoupí do svého vozového parku. Novinářům to ve čtvrtek řekl policejní prezident Tomáš Tuhý, který převzal symbolické klíčky od vozidel BMW. Jde o první auta na elektřinu, které policie začne používat.

Policie pro zkoušení vozidel podle Tuhého vybrala oblast, kde jsou nabíječky, vozy budou moci policisté nabíjet i na služebně z běžné sítě. „Podotýkám, že to nebudou zásahová vozidla, ale vozidla pro obchůzkovou službu,“ řekl Tuhý. Policisté s vozy chtějí získat zkušenosti, teprve pak se rozhodnou, co s nimi bude dál. S auty na elektrický pohon podle něj jezdí například policisté v Německu.

Předání symbolických klíčků od BMW. Policejní prezidnet Tomáš Tuhý, Pavel...
Policejní prezident Tomáš Tuhý

Podle náměstka pražského policejního ředitele Ivana Smékala budou vozy používat policisté například při kontrolách parků Stromovka, Džbán nebo v údolí Divoká Šárka. „Jsou to místa, kam se často vyjíždí k jakémukoliv přestupku,“ podotkl Smékal. Vozy podle něj budou využívány i v historickém centru. Smékal zdůraznil, že není ambicí, aby například policisté v těchto autech pronásledovali pachatele trestných činů. „Od toho máme jiné složky a jiná vozidla,“ dodal Smékal.

Policie má kolem 12 tisíc aut. Zhruba stovka z nich jsou podle Tuhého vozy poháněné stlačeným plynem. Nakoupeny byly v loňském roce. „Chceme jako jiné organizace přispívat k lepšímu životnímu prostředí,“ uvedl Tuhý.

Policie má od čtvrtka vypůjčené tři vozy BMW i3. Auta ujedou zhruba 160 kilometrů v zimním provozu a až 280 kilometrů v letním provozu. Na rychlo nabíječkách se baterie nabijí za 40 až 50 minut, z klasické zásuvky to trvá deset až 12 hodin. „Největší konstrukční rychlost auta je 150 kilometrů v hodině,“ dodal Tomáš Cmíral ze společnosti Invelt, která policii auta zapůjčila.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...