Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skandál kvůli IT zakázkám na ministerstvu práce roste. Policie stíhá dalších deset lidí

Česko

  11:16aktualizováno  12:00
PRAHA - Aféra kvůli počítačovým zakázkám na ministerstvu práce a sociálních věcí se dramaticky rozrůstá . Policie začala nově stíhat deset lidí z úřadu a soukromých firem. Podezírá je z porušení povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Jaromír Drábek a Ludmila Müllerová. foto: ČTK

Podle informací serveru Lidovky.cz si firmy mezi sebou netransparentně rozdělily velkou IT zakázku. "V minulých dnech jsme zahájili trestní stíhání celkem deseti osob kvůli zadání veřejné zakázky na ministerstvu práce a sociálních věcí," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. P

ČTĚTE TAKÉ:

Šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová potvrdila, že se jedná o počítačové zakázky. Policie už od loňského října kvůli nim stíhá dříve vlivného náměstka ministra práce Vladimíra Šišku a ředitele odboru IT Milana Hojera. Zda oba figurují i v nově stíhaném případu, nechtěla návladní upřesnit. "Jedná se o pracovníky ministerstva práce a sociálních věcí, současné i bývalé," řekla pouze serveru Lidovky.cz. Policie osoby stíhá na svobodě.

O stíhání nic neví ani bývalý šéf rezortu Jaromír Drábek (TOP 09), který kvůli Šiškově obvinění odstoupil. "Nemám žádné informace ohledně uvedeného tématu," napsal dnes serveru Lidovky.cz v SMS zprávě.  A zpráva zjevně zaskočila i Drábkovu nástupkyni Ludmilu Müllerovou (TOP 09). "Nevím o tom, byla jsem v Bruselu. Nevím, v jaké je to souvislosti," uvedla.

Odvolaný první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška 3. října dopoledne v chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2.

Šišku a Hojera policie loni odvedla přímo z ministerstva. Získala totiž důkaz o tom, že nabízeli soukromé firmě OKSystem tučný úplatek za to, že stáhne svoji stížnost k antimonopolnímu úřadu. Ředitel firmy Martin Procházka stížnost poslal kvůli tomu, že se mu nelíbil způsob, jakým ministerstvo přidělilo miliardovou zakázku na nový systém na výplatu sociálních dávek společnosti Fujitsu. Šiška s Hojerem mu měli za stažení podnětu nabídnout jednu z dalších zakázek za zhruba 120 milionů korun.

Hojera policie vyšetřovala celou dobu na svobodě, Šiška naopak strávil tři týdny ve vazbě - kvůli tomu, aby se nepokusil neovlivňovat svědky. Koncem října, když policie všechny vyslechla, byl Drábkův muž propuštěn.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!