Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senátní výbor doporučil senátorům zažalovat Klause za velezradu

Slovensko

  17:39aktualizováno  18:24
PRAHA - Senátní organizační výbor doporučil senátorům, aby schválili žalobu na prezidenta Václava Klause u Ústavního soudu za údajnou velezradu. Oznámil to předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Plénum Senátu se kvůli tomu sejde v pondělí v 10:00. Důvodem pro žalobu je hlavně prezidentova novoroční amnestie.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Prezident Václav Klaus záměr označil za politické hrátky. "Myslím, že jsou to politické hrátky, které s podstatou problému nebo ústavního systému jak na Slovensku, tak v České republice nemají nic společného," prohlásil Klaus během návštěvy Bratislavy. "Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice používají výhrůžku Ústavního soudu k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu," dodal. Výrazně ostřeji se k aktivitě senátorů vyjádřil premiér Petr Nečas, je podle něj ubohá.

Jak pondělní schůze senátorů dopadne, si Štěch netroufl odhadnout. "Jednání asi bude poměrně živé, rušné, názory jsou protichůdné," řekl novinářům předseda horní komory. Pod návrh žaloby se nepodepsal, ač amnestii označil za špatný krok hlavně kvůli tomu, že zastavila některá trestní stíhání.

Podle Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který naopak patří mezi iniciátory návrhu, výbor hlasoval jen o doporučení schválit podání žaloby a přijal je "poměrně výraznou většinou". Ústavní soud by vedle toho, že případně posoudí údajná protiústavní jednání prezidenta, podle něho mohl také vyjasnit kompetence hlavy státu a dalších ústavních institucí pro budoucnost.

ČTĚTE DÁLE:

Návrh žaloby podepsalo 28 senátorů. Jde o první návrh žaloby na českého prezidenta. Týká se nejenom amnestie. Senátoři prezidentovi vytýkají například i to, že dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny, nebo připomínají jeho údajné otálení s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě.

Horní komora by měla podle dřívějších informací navrhnout, aby Ústavní soud rozhodl o tom, že se Klaus dopustil velezrady, ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt, nárok na prezidentský plat, ale i další požitky po skončení výkonu funkce, jež vyplývají ze zákona. Klausovo funkční období skončí už 7. března.

Hanba jim, odsoudil žalobu Nečas

Nečas čin skupiny senátorů ostře odsoudil. Na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že za více než dvacet let svého působení v politice nezažil tak nízkou "lidskou a politickou ubohost". "Stydím se za ně. Hanba jim," prohlásil.

Návrh žaloby podepsalo 28 senátorů. Podle předsedy senátního klubu ČSSD Petra Víchy pocházejí z této frakce asi dvě desítky podpisů. Klub má 45 členů a v jedenaosmdesátičlenné horní komoře má většinu. Jeho členové budou mít na plénu volné hlasování.

Budoucí prezident Miloš Zeman a bývalý předseda ČSSD přivítal, že se někteří senátoři této strany k žalobě nepřipojili. Předseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že vedení strany nedalo senátorům žádné doporučení, jak mají hlasovat.

Aby Senát návrh žaloby postoupil Ústavnímu soudu, musela by ji podpořit nadpoloviční většina přítomných členů horní komory.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...