Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seznam 28 senátorů, kteří žalují Klause za velezradu. Podívejte se

Česko

  17:50
PRAHA - Frakce ODS Jiřího Janečka na svém facebookovém profilu zveřejnila seznam 28 senátorů, kteří chtějí žalovat dosluhujícího prezidenta Václava Klause pro údajnou velezradu. Jsou mezi nimi například František Bublan, Jiří Dienstbier nebo Zdeněk Škromach. Podívejte se na celý seznam jmen.

Václav Klaus foto: MAFRA - Tomáš Krist

"Dovedete si představit jinou zemi, kde by se senátoři rozhodli obžalovat prezidenta z velezrady, aby si - podle vlastních slov - ujasnili výklad části ústavy? Níže podepsaní senátoři to považují za normální- právě oni totiž žalobu podepsali," je uvedeno na Facebooku frakce ODS Jiřího Janečka.

"Podle zákona je tento seznam neveřejný, proto to nebudeme nijak komentovat. Jestli se někteří ze senátorů, kteří seznam podepsali, rozhodli jména zveřejnit, to je jejich věc," řekla pro server Lidovky.cz mluvčí Senátu Pavlína Heřmánková. Horní komora ale seznam nezveřejnila, dodala mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Už před jednáním výkonné rady se spekulovalo o tom, že oblastnímu sdružení Praha-západ hrozí kvůli údajným "černým duším" zrušení. Část členů ODS v Praze 4 si zase stěžovala na podivné okolnosti, které prý provázely nedávnou volbu předsedy místního sdružení v Nuslích.

Jednoznačně proti žalobě je celý klub ODS. Podle jeho předsedy Jaroslava Kubery podpora "vůbec nepřichází v úvahu". Kubera navíc poukázal na středeční kritická vyjádření předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a budoucího prezidenta Miloše Zemana ohledně žaloby. "Dokonce budou možná váhat i někteří z těch, kteří ji podepsali," řekl Kubera. Soudí, že "by mohlo vyjít to, že to nevyjde", tedy že plénum návrh nepodpoří.

Žaloba dělí senátní kluby

V dalších klubech, tedy ČSSD, KDU-ČSL a nezávislých, Starostů a Ostravaka a také SPOZ, KSČM a Severočecha je situace taková, že část členů žalobu podepsala, a část nikoli. "Protože všechny kluby až na ODS jsou rozpolcené, není vyloučeno, že to Senát neprohlasuje," řekl místopředseda klubu Starostů a Ostravaka Jaromír Štětina. Osobně pro žalobu hlasovat nebude, pokládá ji za "populistický a poměrně nemravný krok".

Naopak předseda tohoto klubu Jan Horník podpis připojil a pro bude. Soudí, že verdikt ovlivní to, kolik senátorů z řad zastánců žaloby a z řad odpůrců na jednání přijde. Obává se prý ale toho, že plénum nakonec návrh nepodpoří. "Mnohým kolegům vadí slovo velezrada," řekl Horník.

Další zastánce podání, předseda klubu KDU-ČSL a nezávislých Petr Šilar pokládá za úspěch už to, že se žaloba bude projednávat a že se o ní mluví. Chápe ji prý jako sdělení, že prezident si nemůže dovolit chovat se jako monarcha. "Pro mě osobně není důležité, jestli návrh projde, nebo neprojde," řekl Šilar. Výsledek si ale - podobně jako už ve středu Štěch - odhadnout netroufl. "Jednání asi bude poměrně živé, rušné, názory jsou protichůdné," řekl Štěch.

A jaká jsou jména 28 senátorů?

František Bublan (ČSSD)
Miroslav Antl (BEZPP- bez politické příslušnosti)
Eliška Wagnerová (BEZPP)
Jiří Dienstbier (ČSSD)
Miroslav Nenutil (ČSSD)
Miroslav Krejča (BEZPP)
Miloš Janeček (ČSSD)
Marta Bayerová (KSČM)
Tomio Okamura (BEZPP)
Libor Michálek (BEZPP)
Radek Sušil (ČSSD)
Jan Žaloudík (BEZPP)
Eva Syková (BEZPP)
Petr Šilar (KDU-ČSL)
Alena Dernerová (Severočeši.cz)
Jan Horník (BEZPP)
Vladimír Plaček (ČSSD)
Alena Gajdůšková (ČSSD)
Ivo Bárek (ČSSD)
Jiří Šesták (HOPB)
Pavel Lebeda (BEZPP)
Božena Sekaninová (ČSSD)
Eva Richtrová (ČSSD)
Hassan Mezian (ČSSD)
Miloš Malý (ČSSD)
Jan Veleba (BEZPP)
Pavel Trpák (ČSSD)
Zdeněk Škromach (ČSSD)

Ve středu senátní výbor doporučil senátorům, aby žalovali prezidenta z údajné velezrady. "Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice používají výhrůžku Ústavního soudu k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu," reagoval Klaus. Celou záležitost také označil za "politické hrátky". Plénum Senátu se kvůli hlasování sejde v pondělí v 10 hodin.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat