Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie nenašla v budově soudu v Olomouci bombu hlášenou anonymem

Policie evakuovala 21. února 2019 lidi z budovy Vrchního soudu v Olomouci,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie evakuovala 21. února 2019 lidi z budovy Vrchního soudu v Olomouci,... | foto: ČTK

Olomouc  Policie ve čtvrtek ráno kvůli anonymnímu nahlášení bomby evakuovala více než 120 lidí z budovy Vrchního soudu v Olomouci a uzavřela okolí. Evakuováno bylo také 15 dětí a tři dospělí z mateřské školky, která sousedí s vrchním soudem. Budovu soudu poté důkladně prohledali policisté, výbušninu nenašli. Po zhruba 2,5 hodině byla bezpečnostní akce ukončena a provoz v okolí soudu obnoven. Vrchní soud měl ve čtvrtek dopoledne rozhodnout v případu šesti obžalovaných z ostravské větve metanolové kauz, jednání bylo kvůli anonymnímu telefonátu odloženo na březen.

Evakuace byla zahájena krátce před 09:00, kdy měl vrchní soud začít případ obžalovaných z metanolové kauzy projednávat. „Při prohlídce nebyl žádný nástražný výbušný systém nalezen. Opatření bylo ukončeno, provoz na uvedené komunikaci byl zcela obnoven,“ řekla krátce před polednem ČTK policejní mluvčí Irena Urbánková. Dodala, že policisté dál vyšetřují okolnosti anonymního telefonát o uložení bomby v budově soudu.

Podle mluvčího vrchního soudu Stanislava Cika bylo mezi evakuovanými také šest mužů obžalovaných v metanolové kauze. „Eskorta s obžalovanými byla vrácena zpět do věznice. Jednání bylo odročeno na 14. března,“ řekl novinářům Cik.

Na místě od rána zasahovaly desítky policistů a přijela i dvě hasičská auta. Budovu a její okolí zkontroloval policista se psem vycvičeným na vyhledávání nástražných výbušných systémů. Část Masarykovy třídy vedoucí kolem budovy vrchního soudu byla zhruba hodinu uzavřena pro dopravu včetně tramvají a autobusů. Uzavřeny byly chodníky na obou stranách ulice. Na pokyn policie museli provozovatelé v okolí vrchního soudu uzavřít obchody a odejít.

Soud měl ve čtvrtek rozhodnout v případě metanolové kauzy. Šesti obžalovaným z ostravské větve kauzy krajský soud uložil za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty vězení v rozmezí od pěti let a čtyř měsíců do osmi let a čtyř měsíců. Státní zástupce u pěti z šesti obžalovaných žádá vyšší tresty. Obžalovaní však vinu popírají a odvolací soud žádají většinou o zproštění. Případ se vrátil odvolacímu soudu v Olomouci podruhé. První rozsudek vrchní soud zrušil a vrátil kraji.

Otrávený alkohol od hlavních distributorů dodávali do Havířova i na Přerovsko, několik lidí po jeho pití zemřelo, uvádí obžaloba. Jde o poslední hlavní obžalované v kauze. Metanolová aféra vypukla v roce 2012 a vyžádala si pět desítek životů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!