29. května 2019 14:45, aktualizováno  21:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Plzni našli leteckou pumu z druhé světové války. Evakuovali 20 tisíc lidí z přilehlých škol a domů

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PLZEŇ Pyrotechnik ve středu večer deaktivoval leteckou pumu, kterou našli dělníci při výkopových pracích v Plzni. Tisíce obyvatel sídliště Skvrňany mohlo vrátit do svých domovů. Záchranáři je evakuovali po nálezu pumy od 12:00. Doprava v místě už byla obnovena.

Pyrotechnik z pumy úspěšně odstranil zapalovače, čímž ji deaktivoval, nyní ji nakládají a bude odvezena, uvedla před 20:30 krajská policejní mluvčí Markéta Fialová. Podle informací ČTK šlo o bombu o hmotnosti asi 220 kilogramů.

Na pumu z 2. světové války narazili stavbaři ve středu po 11:00 při pracích v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici. Záchranáři evakuovali do 19:00 zhruba 20 000 lidí z uzavřeného okruhu o průměru více než dva kilometry. Lidé byli v pěti evakuačních centrech, které zřídilo město a sváželo je tam autobusy, dále u příbuzných a známých nebo postávali na ulicích. „Celý perimetr byl vyklizen po 19:00,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

Lidé byli evakuováni především do škol

Podle Marcely Kovaříkové, která bydlí ve Vejprnické ulici naproti nálezu, se likvidace munice protáhla kvůli tomu, že nejprve na místo přijel pyrotechnik z Příbrami, který ale čekal na příjezd specialisty z Teplic. Podle Kovaříkové všichni obyvatelé z okolí předních Skvrňan bez problémů poslechli záchranáře, kteří se chovali velmi slušně. „Strach udělá své,“ řekla na místě. Podle Kovaříkové začala evakuace už kolem 12:00 v budově veterinární stanice ve Vejprnické ulici.

Pumu odkryli stavbaři kolem 11:15 bagrem v místě, kde jsou školy, velké internáty, ale také sídliště Skvrňany, třetí největší ve městě. V celé Plzni žije přes 170 000 obyvatel.

Evakuační centra byla například v základních školách ve Skvrňanech, v dopravním učiliště v Křimicích i v areálu DEPO 2015. Evakuační autobusy jezdily od čerpací stanice ONO na Domažlické třídě a z křižovatky Vejprnická - Tylova - Domažlická u Škodovky. Lidé byli evakuováni hlavně z ulic Vejprnická, Slovanského údolí, ale i Lábkova a Karla Steinera.

Zasahovalo jedenáct hasičských jednotek

V oblasti byly podle Fialové všechny dostupné prostředky integrovaného záchranného systému. Policisté, strážníci a hasiči obcházeli domy a vyzývali občany k evakuaci. Situaci monitoroval ze vzduchu vrtulník a dron městské správy informačních technologií. V lokalitě zasahovalo 11 jednotek hasičů, tedy zhruba 50 lidí.

Policie uzavřela páskami oblast ve více než kilometrovém okruhu od místa nálezu, ale perimetr postupně zvětšovala. Do oblasti nesměly žádné dopravní prostředky ani lidé.

Letecká puma je oválná, dlouhá asi metr. Nálezy leteckých pum nejsou v Plzni výjimečné. Město s klíčovým průmyslem za druhé světové války bombardovali spojenci. Například 6. května 2017, kdy ve městě vrcholily každoroční oslavy osvobození, zastavil nález letecké bomby provoz vlaků na trati směrem na Žatec. Bomba se našla při opravách na seřaďovacím nádraží u teplárny. Šlo o anglickou leteckou pumu.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!