Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Policie hlídá dráhy. A platí za to

Česko

  11:18
BRNO - Policisté, kteří střeží brněnské hlavní nádraží, musejí za své zázemí na stanici platit. Částka se vyšplhala tak vysoko, že v přepočtu by vystačila na více než půlroční plat jednoho policisty.

Policie ČR foto: Jan HroudaLidové noviny

„Snažíme se dosáhnout snížení nájemného, dílčí slevy jsme dosáhli u společných prostor, ale i tak je to na 180 tisíc korun ročně,“ potvrdil LN brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk. Právě z ekonomických důvodů opakovaně uvažoval o přesunu sídla železniční jednotky do jiných prostor. „Zatím ale převážil zájem o lidi. Nejsem schopen si představit, že bychom například zadržené vodili přes celé město do nejbližší služebny na Běhounskou ulici,“ dodal.

Do situace se vložil i ministr dopravy Milan Šimonovský. „Je absurdní, aby se zvyšovaly náklady na bezpečnost kvůli tomu, že státní společnost účtuje policii takové nájemné. Měli by vyjít policii mnohem více vstříc,“ řekl LN Šimonovský v reakci na dotazy obyvatel kolem bezpečnosti na nádraží. Kvůli situaci už intervenoval u generálního ředitele Českých drah - rozhodnutí ale ovlivnit nemůže, dráhy jsou samostatná obchodní firma.

České dráhy tvrdí, že se policii snaží vyjít vstříc. „Ceny vycházejí z každoročních jednání mezi zástupci Policejního prezidia a generálního ředitelství ČD. Jsou pro policii stanovovány speciálně a jsou nižší, než za standardní komerční pronájem,“ konstatoval Aleš Ondrůj z tiskového oddělení ČD. Podle něj však drahám i v takových případech vznikají náklady, které musí alespoň do určité míry pokrýt.

Nájemné platí policie drahám v celé republice Podobná situace je v celé republice. „Pokud vím, nájmy platí všude,“ potvrdil ředitel železniční policie Jan Šotík. Ani on si neumí představit situaci, kdy by jeho podřízení neměli na nádražích z ekonomických důvodů své prostory.

Služebna na brněnském hlavním nádraží poskytuje zázemí nejen čtyřem desítkám policistů, kteří mají na starosti železnice ve městě a prostory v jejich sousedství, ale i policistům, kteří se starají o doprovod dálkových vlaků. „Nejsem si schopen představit, že bychom neměli opěrný bod ve stanici velikosti Brna. Nejde jen o nás, ale například o zadržené, pro něž je tu třeba cela,“ svěřil se jeden z nich.

V kuloárech železnic zaznívá i argument, že slevu nájemného by v podstatě uhradil cestující. „Na takové zázemí si přece platíme daně,“ říkají železničáři. Existují ale i opačné názory. „Klidně zaplatím policii místnost, když ji budu mít zaručenou a nebudu muset spoléhat na černé šerify,“ vzkazuje ředitel jednoho z hypermarketů.

Železniční policie
Železniční policisté musejí nejen zajišťovat bezpečí ve stanicích a vlacích, ale také tam pomáhat objasňovat trestnou činnost (krádeže zásilek a zavazadel, kapesní krádeže), asistovat při přepravě zbraní, jaderného paliva a dalších nebezpečných látek.

Řeší například krádeže kovového vybavení na železnici, které navíc mohou ohrozit bezpečnost dopravy. Dalším z mnoha úkolů je objasňování anonymních oznámení o uložení výbušniny či doprovody vlaků se sportovními fanoušky.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!