Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie je proti zavedení maximální rychlosti 160 km/h na dálnicích

Česko

  13:37
PRAHA - Sněmovna by chtěla mít na podzim schválenou změnu maximální rychlosti na dálnicích. Policie ji od toho ale odrazuje.

Dopravní policista na dálnici, ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Poslanci se vehementně snaží prosadit zvýšení povolené rychlosti na úsecích dálnic až na 160 kilometrů za hodinu. Police je ale zásadně proti. I když parlament změnu schválí, policie jí dá stopku.

Dopravní policie má při vybírání konkrétních úseků dálnice, kde by se po schválení zákona mohlo jezdit zvýšenou rychlostí, pouze poradní hlas. Ministerstvo dopravy, které má ve věci rozhodnout, ale tvrdí, že pro ně bude hlas policie určující.

A policisté mají jasno. „Nemá to vůbec smysl. Úseků, kde by se zvýšenou rychlostí dalo jet, je velmi omezené množství. Byl by to krok zpátky. V žádném případě zvýšení rychlosti na 160 km/h nepodpoříme,“ řekl LN šéf dopravní policie Leoš Tržil. Jeho podřízený Josef Daniška z ředitelství služby dopravní policie vidí problém především v tom, že by podobný krok výrazně zvýšil nebezpečí na dálnicích.

„Uvědomte si, že nejnižší povolená rychlost je osmdesát kilometrů za hodinu. Když pojedete dvojnásobnou rychlostí, šance na zabrždění je velmi malá. Navíc po dálnici jezdí množství kamionů, jejichž rychlost je snížena omezovači. Šlo by opravdu o hazard,“ vysvětlil Daniška. Poslanci chtějí prosadit zvýšení rychlosti do podzimu Přes tyto zprávy poslanci stále doufají, že se jim zvýšení rychlosti na dálnicích podaří ve sněmovně prosadit ještě do podzimu.

Pokoušejí se normu protlačit zvláštním zrychleným hlasováním. „Doufám, že se názor policie a některých dalších orgánů ještě změní. Náš návrh je odezvou na zlepšenou situaci ve vozovém parku. Zlepšené brzdné vlastnosti aut a podobně. Vždyť stávající úprava je z osmdesátých let minulého století. Od té doby se přece situace změnila,“ míní poslanec ODS David Šeich, jehož návrhem by se sněmovna měla také zabývat.

Policisté však míní, že poslanci vycházejí pouze ze svých zkušeností s vlastními auty.

„Mají silné a kvalitní vozy, ale neuvědomují si, že je nemusí mít všichni. V současné situaci je to opravdu hazard,“ doplnil Josef Daniška.

Podle Leoše Tržila se příznivci rychlé jízdy často ohánějí situací v sousedním Německu, kde je rychlost neomezená.

„Je potřeba vidět, že i na německých dálnicích rychlost často omezují. Za pomoci elektronických návěstidel někde až na 80 km/h. Jestli mám být upřímný, nenapadá mě jediný úsek, kde by na dálnici v České republice mohla být stošedesátka,“ uzavřel Tržil.

O změně maximální rychlosti na dálnicích a dalších novinkách v zákoně o provozu na pozemních komunikacích usiluje několik skupin poslanců. Rozhodovat chtějí ve speciálním zkráceném řízení.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Pronájem nového bytu 1+kk v Hradci Králové
Pronájem nového bytu 1+kk v Hradci Králové

Bratří Štefanů, Hradec Králové - Slezské Předměstí
12 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat