Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie lupiče nalákala na volavku, pak zasáhla zásahovka

Česko

  11:11aktualizováno  18:20
PRAHA - Policejní zásahová jednotka vyvedla krátce po 14.00 z Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze 4 i druhou rukojmí, kterou ozbrojený lupič téměř čtyři hodiny v pobočce zadržoval. Žena byla osvobozena po zásahu policie. Pod pohrůžkou použití zbraně požadoval muž vydání tří milionů korun. Jednu ženu propustil už dříve. Obě zaměstnankyně banky vyvázly bez zranění.

Policie odvádí lupiče po zásahu v Komerční bance foto: ČTK

"Policie odlákala pozornost pachatele. Pak provedla rychlou akci," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policisté použili "volavku", tedy policistku v civilu, aby odlákali pozornost lupiče. Zatímco lupič sešel k hlavnímu vchodu, policisté do banky hodili zábleskovou rozbušku, ženu osvobodili a pachatele zadrželi. Nikdo nebyl zraněn.

V bance muže ošetřovali záchranáři, utrpěl totiž šok. Krátce před půl třetí ho policie z banky vyvedla. Na místě zasahovaly Útvar rychlého nasazení i pražská zásahová služba.

Policisté si odvádějí první rukojmí

Druhou rukojmí policie osvobodila okolo druhé hodiny. Jedná se o rusovlasou ženu ve věku okolo padesáti let, hlásí reportér LN.

Lupič přepadl pobočku Komerční banky na Novodvorské ulici v

Chronologie přepadení banky

10:26 : Policie dostala na telefonní lince 158 informaci o tom, že neznámý ozbrojený pachatel přepadl pobočku Komerční banky v Novodvorské ulici v Praze 4, požaduje finanční hotovost a drží rukojmí

po 12:00 : Pachatel dobrovolně propustil jednu z rukojmích. Jednalo se o ředitelku banky. Stále však držel jako rukojmí zaměstnankyni pobočky. Policisté s ním vyjednávají.

14:10 : Policisté zasáhli proti pachateli. Použili výbušku. Osvobodili druhou ženu a vyvedli jí z budovy do vozu záchranky.

kolem 14:25 : Policisté zadrželi pachatele.

Praze 4 krátce před půl jedenáctou. Požadoval výkupné údajně ve výši tři miliony korun. Vyhrožoval, že začne střílet. "Muž hrozí černou krátkou zbraní," řekla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Muž držel dvě rukojmí. Později jednu ženu propustil. Mluvčí Komerční banky nepřímo potvrdila, že se jednalo o ředitelku banky. Žena neutrpěla žádné zranění. "Rukojmí, který byl propuštěn, nepotřeboval naši pomoc," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Policie s lupičem vyjednávala. "Na místě je tým vyjednavačů, kteří s mužem intenzivně jednají," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Propuštění rukojmí je výsledkem úspěšné činnosti vyjednavačů," komentoval Hulan osvobození první rukojmí. Muž totiž ženu propustil bez dalších požadavků.

Policejní komando u přepadené banky na Novodvorské ulici


Podle informací České televize byl muž v bance již včera. Ptal se údajně po podnikatelském úvěru. Dnes do banky přišel znovu a vyhrožoval, že pokud peníze do dvou hodin nedostane, bude střílet. Rukojmí by měly být ředitelka Komerční banky na Novodvorské a úřednice, která má na starosti podnikatelské úvěry. Policie to ale nepotvrdila.
 


Mluvčí Komerční banky se nechtěla k případu vyjadřovat. "Mohu pouze potvrdit, že se to stalo v naší bance v Novodvorské ulici. Plně spolupracujeme s policií," řekla mluvčí banky Monika Klucová.

Podle reportéra LN byla situace velmi napjatá. Do akce byly zapojeny Útvar rychlého nasazení a pražská zásahová jednotka. Novináři situaci sledovali z povzdálí, byli za zátarasami. Na místě bylo asi 5 televizních štábů, sanitka, hasiči. Situaci monitoroval policejní vrtulník. Na střeše budovy policie rozmístila odstřelovače.

Dvě školy z okolí kvůli přepadení nepouštěly děti z budov.


Přepadení banky v Praze


Okolí banky bylo uzavřené. Policie dopravu z Novodvorské odkláněla. Ulice je nyní již průjezdná. 

V Česku šlo o nepříliš obvyklý případ, za posledních 15 let drželi lupiči podle dostupných informací rukojmí pouze čtyřikrát. Pobočku Komerční banky v Novodvorské ulici přepadl lupič už v červenci 1999, tehdy si odnesl sedm milionů korun.

Autoři: , ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat