Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pecina vrátil policejního exprezidenta Lessyho zpět do funkce

Petr Lessy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Lessy | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Bývalý policejní prezident Petr Lessy, jehož trestní stíhání pravomocně zastavil soud, se po roce a čtvrt vrací do služebního poměru. Rozhodl o tom ministr vnitra v demisi Martin Pecina, který zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění.

Česko tak má aktuálně dva policejní prezidenty - Lessyho a jeho nástupce Martina Červíčka. Policii zatím dál řídí Červíček, Pecina očekává, že odstoupí. Pokud ne, vyřeší ministr dvojvládí ve správním řízení. Řekl to dnes novinářům.

"Pravomocnému rozhodnutí Městského soudu v Praze rozumím tak, že podle právního názoru tohoto soudu trestní řízení proti magistru Lessymu nemělo být vůbec zahájeno, a tím pádem nemělo ani dojít k vydání rozhodnutí o propuštění magistra Lessyho ze služebního poměru," uvedl Pecina na tiskové konferenci. Dodal, že Lessymu se bezpochyby stala křivda.

Lessy zatím na dovolené

Do doby, než se stav dvojvládí vyřeší, bude Lessy podle ministra na dovolené. Pecina připomněl, že Červíček se už dříve opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že pokud bude Lessy navrácen do funkce, vyvodí z toho důsledky a nebude na funkci lpět. "Očekávám, že se zachová podle svých tehdejších slov a že se nějakým způsobem domluvíme, aby došlo k plynulému předání," poznamenal. S Červíčkem bude ještě dnes jednat na policejním prezidiu.

Fakt, že Lessy po propuštění od policie pracoval v soukromé bezpečnostní agentuře, Pecina nevnímá jako překážku pro jeho návrat do policejního sboru. "Nějak se živit musel," podotkl.

K TÉMATU:

Pecina dal na Ústav státu a práva

Při svém rozhodování se ministr opíral o expertní posudek Ústavu státu a práva Akademie věd. Rozhodl se neakceptovat stanovisko své poradní komise, která mu radila, aby řízení zastavil a počkal na rozhodnutí správního soudu. "To je pro mě věc, která je pro mě naprosto nepřijatelná - čekali bychom další dva nebo tři měsíce," zdůraznil. Podle něj by takové čekání dále destabilizovalo policii.

Pokud Červíček dobrovolně neopustí post policejního prezidenta, bude ministr ve správním řízením zkoumat, zda měl být Červíček do funkce ustaven, či nikoliv.

Lessy skončil kvůli údajnému zneužití pravomoci a pomluvě

Tehdejší ministr Kubice propustil Lessyho loni v srpnu poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci a pomluvy. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zcela zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

"Já nechci pana Kubiceho z ničeho obviňovat, byť tenkrát všichni hovořili o policejním puči. On dostal informace, které nějakým způsobem vyhodnotil, a pana Lessyho ze služebního poměru odvolal," shrnul dnes Pecina.

Anonym na náměstka Vaňka

Obžaloba tvrdila, že Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy se hájil tím, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor se ho prý na Vaňka sám telefonicky dotazoval.

S rozhodnutím soudu o zastavení Lessyho stíhání se nesmířilo Městské státní zastupitelství v Praze, které podalo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi podnět k podání dovolání.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.