Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Červíček se vzepřel Pecinovi. Odmítl odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajů

Policejní prezident Martin Červíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Martin Červíček | foto: ČTK

PRAHA Policejní prezident Martin Červíček dobrovolně neodstoupí. Současné dvojvládí se tak nejspíš vyřeší až ve správním řízení. Ministr vnitra v demisi Pecina chtěl podle policejního prezidenta Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajů. Červíček mu nevyhověl.

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina chtěl podle policejního prezidenta Martina Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Červíček mu nevyhověl. Řekl to v úterý na tiskové konferenci po setkání s Pecinou, jenž předtím vrátil Červíčkova předchůdce Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta. Červíček hodlá policii dál řídit.

"Za posledních pár týdnů jsem nabyl dojmu, že vůbec v tuto chvíli nejde o to, aby byl naplněn zákon. Mám pocit, že v poslední době jsem jako policejní prezident čelil určitým požadavkům pana ministra především v souvislosti s personálními změnami v některých pozicích policie," uvedl Červíček.

Odpovědnost má policejní prezident, ne ministr

Policii podle něj řídí policejní prezident, který má odpovědnost za personální opatření, a má tedy také právo odmítnout představy ministra vnitra. S Pecinou se prý v posledních týdnech například neshodli na tom, zda má být Milan Komárek i nadále šéfem protikorupčního útvaru. Červíček za ním stojí a domnívá se, že Pecina nemůže jeho působení objektivně zhodnotit.

Předseda policejních odborů pplk. Milan Štěpánek pro Lidovky.cz:

  • "Pokud se vrátí pan Lessy a bude pokračovat v tom, co dělal předtím, tedy odvolávat lidi ke kterým nemá důvěru, nebo se kterými je ve sporu, tak to nebude nic dobrého. Je tu nebezpečí, že přikročí k vyřizování účtů, ať už odůvodněně, nebo neodůvodněně."

  • "Je velmi zvláštní, když na návrh ministra vnitra Peciny jmenuje prezident republiky policejního prezidenta Červíčka generálem (28. října 2013 - pozn.red.), což je výraz uznání, proto aby ho zanedlouho odeslal do Bratislavy."

  • "Je spousta odvolacích řízení, kdy policisté čekají na rozhodnutí služebního funkcionáře několik měsíců, někdy i let. Takže ten spěch pana ministra byl asi motivován něčím jiným."

"V tuto chvíli odmítám jakékoliv změny," prohlásil. Právě tento postoj vedl podle Červíčka k tomu, že Pecina vrátil do funkce policejního prezidenta Lessyho. Dvojvládí v policii bude muset ministr vyřešit ve správním řízení. Do té doby policii dál vede Červíček, protože Lessy čerpá dovolenou.

Překvapený ministr Pecina

Ministra Pecinu Červíčkova slova překvapila. Večer v televizním pořadu Události komentáře uvedl, že zahájí s Martinem Červíčkem správní řízení, které určí, zda byl Martin Červíček uveden do funkce policejního prezidenta v souladu se zákonem.

Červíček také podotkl, že zrušením rozhodnutí o Lessyho propuštění je vytvářen dojem, že Lessy nepřestal být policejním prezidentem. "Já bych chtěl upozornit, že jedna věc je právní fikce a druhá věc je faktický stav. Faktický stav je takový, že v současné době tady existuje pravomocné rozhodnutí o ustanovení policejního prezidenta, a do této doby tady existuje překážka k tomu, aby kdokoli jiný mohl vykonávat tuto pozici," prohlásil Červíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle šéfa ČSSD Sobotky by vláda v demisi neměla rozhodovat o policejním prezidentovi, nemá na to politický mandát.

, ,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...