23. června 2010 8:30, aktualizováno  10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie má stovky hodin odposlechů proti úřednici Kafkové

Radka Kafková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radka Kafková. | foto: ČTK

PRAHA Vzala úplatek 400 tisíc a nechala si slíbit další tři miliony korun – tvrdí obžaloba o člence nejvyššího vedení někdejší České konsolidační agentury a jedné z nejlépe placených úřednic v Česku Radce Kafkové. Případ se odehrál v roce 2006.

Hlavní líčení, ve kterém se státní zástupkyně Petra Pavlánová bude snažit přesvědčit soud o vině obžalované, mělo dnes začít u Obvodního soudu pro Prahu 7. Pokud by se prokázala vina, může Kafková od soudu odejít až s osmi lety vězení.

NEJLÉPE PLACENÁ ÚŘEDNICE V ČESKU

Radka Kafková patřila až do svého zatčení v červenci 2006 mezi nejlépe placené úředníky v Česku. Její roční příjem byl včetně odměn pět a půl milionu korun. Jelikož krátce před zatčením otěhotněla, nemohla ji ČKA propustit a základní plat brala i během vyšetřování. Ve vazbě strávila tři měsíce a poté odešla na mateřskou dovolenou.

Soudce Roman Podlešák byl však nucen hned na začátku jednání odročit, jelikož jeden z obžalovaných – Josef Tykva – nedostal obsílku. Spis v kauze byl natolik rozsáhlý, že bylo nutné jej do jednací síně přivézt v nákupním vozíku.

Z obžalovaných se dostavil pouze někdejší zaměstnanec ČKA Josef Lopata. Kafková byla omluvena obhájcem a žádala, aby bylo hlavní jednání vedeno bez její přítomnosti, stejně jako ostatní obžalovaní. Advokát Tykvy tvrdí, že obžalovaný nedostal předvolání. Líčení tak bylo odročeno na 11. a 12. srpna.

K soudu má přijít i bývalý šéf ČKA Čáp
Advokát Kafkové soudce upozornil, že jeho klientka žádá předvolat jako svědka bývalého šéfa ČKA Zdeňka Čápa a další představitele agentury.

Zdeněk Čáp

Soudce Podlešák konstatoval, že je velká škoda, že se hlavní líčení nemůže konat, jelikož jen pouštění důkazu (odposlechů) bude trvat 13-15 hodin. Dokonce to označil za obstrukci ze strany obžalovaného, nicméně podotknul, že jde i o šlendrián České pošty, která nedokázala doručila zásilku, přestože ji to nový systém doručování umožňuje. Advokát Kafkové poté navrhl předvolat velké množství svědků, kteří pracovali v ČKA. Ve výčtu, jehož délka udivila i soudce, je i bývalý šéf ČKA Čáp.

"Proces s Kafkovou nemusí být jednoduchý. "Očekávám, že vzhledem k množství důkazního materiálu bude hlavní líčení dlouhé," řekl LN soudce Roman Podlešák.

Policie proti Kafkové nashromáždila za tři roky stovky hodin odposlechů.

Další podrobnosti o soudu s Kafkovou si přečtěte ve středečním vydání deníku

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...