Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie na D5 zastavila dodávku. Bylo v ní 31 uprchlíků z Iráku, vezl je Rumun

Uprchlíci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci - ilustrační foto | foto: Jan Skalík / Cvaklo.to

HEŘMANOVA HUŤ Police zadržela v pondělí ráno na dálnici D5 u Heřmanovy Huti ve směru na hraniční přechod Rozvadov dodávku s 31 běženci z Iráku. Policie je převezla na služebnu. Zadržela i rumunského řidiče, který je podezřelý z trestného činu převaděčství, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

„V tuto chvíli víme pouze to, že se jedná o čtyři irácké rodiny, nikdo z nich nemá povolení ke vstupu ani k pobytu na našem území a po zadržení byli všichni převezeni na policejní služebny k provedení prvotních úkonů,“ řekla. Běženci jeli v bílé dodávce citroen s britskou mezinárodní poznávací značkou.

Migranti by se měli zřejmě vrátit do Maďarska. Většina cizinců, které policie vyslechla, měla v Maďarsku požádáno o azyl, řekla v úterý mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policii zbývá dokončit výslechy několika posledních lidí.

Řidiče rumunské národnosti kriminalisté obvinili z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za což mu hrozí až pětileté vězení. Policisté ho chtějí poslat do vazby, uvedla Rendlová.

„Všechny osoby budou nyní umístěny do zařízení pro umístění cizinců v Bělé Jezové, dva muži pak do zařízení v Drahonicích. Následně by mělo dojít k jejich předání v rámci dublinského řízení zpět do Maďarska,“ upřesnila.

Podle informací ministerstva vnitra od 17. června 2015 policie do 10. července 2016 zjistila v ČR celkem 3602 migrantů, naposledy v neděli tři lidi z Afghánistánu, Kosova a z Palestiny. V detenčních zařízeních v Bělé pod Bezdězem, ve Vyšních Lhotách a v Drahonicích je nyní umístěno 132 migrantů. Celková kapacita těchto zařízení je přes tisíc míst.

Pašerák lidí dostal 3,5 roku vězení

Muž, který loni v Česku převážel v dodávce 26 migrantů, si odpyká 3,5 roku ve vězení. Policisté dodávku zastavili loni v srpnu mezi Kubovou Hutí a Horní Vltavicí na Prachaticku. Vůz směřoval k německému hraničnímu přechodu Strážný. Slovenský řidič převážel skupinu migrantů z Afghánistánu, již tvořilo 15 mužů, čtyři ženy a sedm dětí. V dodávce měli málo vzduchu i místa, na každého připadal necelý kubický metr.

Podobně velkou skupinu běženců zadrželi naposledy v Plzeňském kraji policisté ke konci dubna v Poběžovicích na Domažlicku. V bulharské dodávce bylo 11 mužů, pět žen a deset dětí ve věku od půl roku do 15 let afghánské národnosti. „Policie dodávku monitorovala s podezřením, že toto vozidlo by mohlo být využíváno k nelegálnímu převádění osob přes státní hranice. Řidič dodávky i spolujezdec z místa utekli,“ řekla tehdy Rendlová.

V červnu plzeňský krajský soud zpřísnil trest dvěma maďarským převaděčům, kteří byli v kraji zadrženi s dosud největší skupinou běženců. V jejich kamionu našla policie loni v létě na dálnici D5 u Ostrova u Stříbra 76 běženců z Pákistánu a Afghánistánu. Padesátiletému Zoltánovi Kapineczovi a osmatřicetiletému Menyhértu Sásovi v březnu vyměřil tachovský okresní soud 18 měsíců vězení. Krajský soud v červnu trest zrušil a odsoudil oba muže na tři roky.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč