Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
10. července 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S rodinou ‚uvízla‘ v Iráku. Pořád doufáme, že se cesty do Česka dočkáme, líčí křesťanka

Rasha Nazarová (nahoře uprostřed) se svou rodinou. Manžel Fádí, dcery Assal a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rasha Nazarová (nahoře uprostřed) se svou rodinou. Manžel Fádí, dcery Assal a... | foto: archiv Rashy Nazarové

PRAHA  Ani čtvrt roku poté, co byl zastaven projekt nadačního fondu Generace 21, nepřestali křesťanští uprchlíci z Iráku doufat v lepší život v Česku. „Stále čekáme co se bude dít, jestli budeme moct odjet, či nikoli,“ líčí v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz z Erbílu farmaceutka Rasha Nazarová. „Nevíme ale, jestli je to ještě možné,“ dodává vzápětí.

Na začátku týdne přišla z Německa důležitá zpráva. Správní soud v Drážďanech rozhodl, že skupinu 25 křesťanských Iráčanů, kteří odešli v dubnu z Česka do Německa, vrátí spolková republika zpět. Jako odůvodnění soud uvedl, že je to právě Česká republika, kdo je zodpovědný za jejich azylové řízení.

Na pozadí těchto událostí se však často zapomíná na skupinu 64 křesťanů z Iráku, kteří možnost zabydlet se ve středu Evropy už nedostali. Pouhé tři dny před odjezdem prvních devíti z nich ministerstvo vnitro celý záchranný projekt zastavilo.

Lepší podmínky? Ani po čtvrt roce

Oni se však mezitím zbavili veškerého majetku, děti odhlásili ze škol a opustili svá zaměstnání. Přišli o všechno. Jejich situace se však nezlepšila ani po čtvrt roce marného čekání. „Mají sice kde bydlet, ale opustili práci a děti odhlásili ze škol. Vůbec netuším, kde berou peníze,“ líčí na dálku Erbíl – Praha matka dvou dcer Rasha Nazarová server Lidovky.cz. Telefonické spojení je ale špatné. Každou druhou větu musí opakovat.

Pan Madžíd, který se stará o čtyřiaosmdesátiletou maminku, začal se svou pětičlennou rodinou pravidelně usínat pod střechou plechového kontejneru. Bez práce a peněz skončil také Iráčan Layth, který dříve pracoval v obchodě, pak jako číšník. Bez pomoci humanitárních organizací a církve by se neobešli.

Rodina Rashy Nazarová měla štěstí v neštěstí. Do Česka měla společně se svým mužem a dvěma dcerami odjet až v dalším termínu, a tak ještě nestihli udělat nevratná rozhodnutí jako zmiňované dvě rodiny. „Jsme zajíštění a máme kdy bydlet. Já pracuji ve farmacii, můj manžel Faíd dělá doktora,“ pokračuje ve svém vyprávění křehká Rasha.

Na hořkou událost ze začátku dubna, kdy resort vnitra zmařil jejich plány, nerada vzpomíná. „Byli jsme šťastní, že jsme měli tu možnost jet do České republiky. Ale stále čekáme, co se bude dít. Nevíme, jestli nás odsud odvezou, nebo ne,“ říká s nejistotou v hlase. „Nikdo s námi není v kontaktu,“ zoufá si.

Čekání a zas jen čekání

Zloba křesťanů, kteří museli zůstat v Iráku, mířila právě na rodiny, kteří opustili Česko a zamířili do sousedního Německa. To oni byli jedním z důvodů, proč Chovanec projekt zastavil. „Přesídlovací projekt Generace 21 byl ukončen z rozhodnutí vlády v dubnu tohoto roku a poté, co více než polovina již přesídlených osob odešla do Německa, případně zpět do Iráku,“ potvrdila informaci mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Iráčtí křesťané, kteří bydlí v Erbílu, však nemají o situaci přehled. „Stále čekáme co se bude dít, jestli budeme moct odjet, či nikoli,“ říká posmutněle Nazarová. Naději ale ještě úplně neztratila. „Stále doufáme, ale nevíme, jestli je to možné,“ dodává na závěr s tím, že jako křesťané se v Iráku necítí být v bezpečí.

Přestože nadační fond Generace 21 stojí nyní kvůli rozhodnutí vnitra trochu stranou, zvažuje, že by znovu za určitých podmínek nabídlo pomocnou ruku. A to třeba i uprchlíkům, kteří se mají podle soudního verdiktu vrátit do konce roku zpátky do Česka, jak uvedl mluvčí organizace Martin Frýdl.

„Zvláště jednotlivým rodinám z dětmi, o kterých víme, že do Německa neodjeli dobrovolně - byly ‚donuceny‘ vlivnějšími členy velké rodiny -, a samy si nikdy nestěžovaly ani na podmínky, ani na budoucnost v Česku, bychom mohli pomoci,“ vysvětlil blíže.

Vláda s obnovou projektu nepočítá

Generace 21 si též pohrává s myšlenkou, že by mohli v budoucnu znovu přivést pronásledované křesťany. Předbežný návrh mimo jiné hovoří o vyslání spolupracovníka organizace na tři měsíce do uprchlických táborů v iráckém Erbílu, který by důkladně vybral křesťany k přesídlení. Prozatím se však takový plán jeví jako záležitost časově velmi vzdálená.

Šance je evidentně i tak dost mizivá. „Rozhodnutí vlády nepočítá s tím, že by projekt mohl pokračovat nebo být dokončen v původně plánovaném rozsahu. V tomto smyslu proto také ministerstvo vnitra neplánuje případné znovuobnovení tohoto projektu,“ vysvětlila Pěknicová.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.