Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila hygienika Víta kvůli zakázce

Hlavní hygienik České republiky Michael Vít. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní hygienik České republiky Michael Vít. | foto: ČTK

PRAHA Policie navrhla obvinit hlavního hygienika Michaela Víta ze zneužití pravomocí úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podezírá ho ze zmanipulování veřejné zakázky za několik milionů, kterou údajně bez výběrového řízení zadal manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví.

Informaci přinesla televize Nova. Hlavní hygienik si údajně najal externího poradce, bývalého poslance Otakara Vychodila. Spolupráce trvala od roku 2003 a poradce si za konzultace, často jen po telefonu, vydělal do roku 2009 celkem asi 2,5 milionu korun. Na stejnou práci má přitom hlavní hygienik na ministerstvu zvláštní odbor.

ČTĚTE VÍCE:

V době, kdy smlouva s Vychodilem vznikla, navíc vedla zmíněný odbor Vychodilova manželka Karla Říhová. Televize Nova později uvedla, že si Vychodil díky Vítovi zřejmě přišel až na téměř čtyři miliony korun.

Necítím se vinen, říká Vít

Policie začala Víta prověřovat loni v září, v pondělí jej obvinila. "Já jsem to dneska obdržel. Já si myslím, že to dál bude vyšetřováno. Necítím se vinen, že bych se dopustil nějakého trestného činu," řekl Vít.

Policie zatím vyčíslila škodu na dva miliony korun. Podle Vladana Brože z organizace Transparency International, která na Víta jako první podala trestní oznámení, manipulovalo se s dokumenty k výběrovému řízení. Chyběly na nich obvyklé úřední značky a někdo je navíc schoval za jednací číslo platového výměru jedné z úřednic. "Pan Vít by měl následovat starostu Prahy 2 (Jiřího) Palusku, který v okamžiku, kdy byl obviněn, odstoupil z funkce," řekl Nově Brož.

Za Vítem dosud stál ministr zdravotnictví Leoš Heger, zatím se ale k jeho dalšímu působení ve funkci nevyjádřil. Vítovi, který je v kauze zatím jediným obviněným, hrozí až deset let vězení.

Michael Vít přežil deset ministrů zdravotnictví

  • Narodil se 31. října 1951
  • Vystudoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy v Praze (dnes 3. lékařská fakulta UK, 1976)
  • Titul PhD. získal na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě
  • 1980 - 1990: Okresní hygienická stanice Frýdek-Místek
  • 1990 - 2000: Krajská hygienická stanice v Ostravě;
  • Od března 2000 je hlavním hygienikem ČR a náměstkem ministra zdravotnictví

Hlavního hygienika jmenuje vláda a je mu podřízena síť 14 krajských hygienických stanic (jejichž ředitele jmenuje a odvolává). Ty mají na starosti například sledování zdravotního stavu obyvatel, dozor nad veřejným stravováním nebo podmínkami zaměstnanců na pracovištích. Hygienické stanice také zajišťují očkování a sledují šíření nakažlivých nemocí. Zaměstnávají přes 2000 lidí a jejich rozpočet je pro letošní rok přibližně 1,1 miliardy korun.

V posledních letech čelil Vít jako hlavní hygienik kritice například ze strany zemědělců, kterým se nelíbily jeho výroky o možných zdravotních rizicích čerstvého mléka z farmářských automatů.

V roce 2010 vzbudil pozornost, když sám onemocněl takzvanou prasečí chřipkou, krátce předtím, než se proti ní měl nechat očkovat. V té době se přitom uvažovalo o povinném očkování lidí, důležitých pro chod státu; rozhodnutí o takovém kroku bylo právě na Vítovi jako hlavním hygienikovi.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...