Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potvrzeno. Bývalý hygienik Vít dostal za podivné smlouvy podmínku a pokutu 1,7 milionu

Česko

  9:06aktualizováno  14:52
PRAHA - Za uzavření nadbytečných smluv pro ministerstvo zdravotnictví zůstala bývalému hlavnímu hygienikovi Michaelu Vítovi tříletá podmínka. V odvolacím řízení o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud.

Zkušební dobu soud Vítovi zkrátil z pěti na čtyři roky. Během zkušební doby musí zaplatit ministerstvu škodu přes 1,7 milionu korun.

Proti rozsudku lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Bývalý hlavní hygienik Vít dostal podmínečný trest za nadbytečné smlouvy

Vít podle obžaloby v roce 2007 netransparentním způsobem zprostředkoval uzavření tří poradenských smluv, když zařídil výběrové řízení, které bylo v podstatě fingované. Do tendru se totiž další nabídky přihlásily pouze naoko a vytvořeny byly podle zadání tak, aby neuspěly. Vít v té době byl na ministerstvu náměstkem.

Rady od bývalého poslance

Poradenství pak pro ministerstvo a Státní zdravotní ústav v Ostravě poskytoval manžel Vítovy podřízené a bývalý poslanec Otakar Vychodil. Odborná hodnota jeho poradenských textů údajně byla nulová. O analýzy se mohli starat odborníci z ministerstva a nebylo nutné je zajišťovat externě.

„Pan obžalovaný si vybral cestu jinou. Vybral si údajného přítele, který byl v minulosti nejen poslancem, který se chlubí tím, že byl zakládajícím členem ODS. On byl hlavně matematikem a analytikem, sice člověkem nepochybně vzdělaným, ale rozhodně ne odborníkem na zdravotnictví,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Petr Beneš.

Vychodil pracoval pro ministerstvo již v roce 2003, obžaloba se týkala smluv z roku 2007. Výsledky Vychodilovy práce byly téměř totožné a neměly pro úřad přínos. „Ty texty byly téměř stejné, měnilo se pouze datum,“ zdůraznil Beneš. Podle soudce stačilo, aby Vít „sáhl do šuplíku“ a našel staré práce.

Neskutečné, že neztratili zábrany, podivil se soudce

Navíc podle něj Vychodil dostával lukrativní zakázky i v dřívějším období, které nebylo předmětem obžaloby. „Je až neskutečné, že po letech lukrativní spolupráce neztratili zábrany,“ podotkl při zdůvodnění rozsudku Beneš.

Vít k soudu nepřišel. Již dříve však uvedl, že se necítí vinen. Odvolací soud podle Beneše zvažoval, zda trest nezpřísní. Bývalý hlavní hygienik totiž před soudem neprojevil lítost ani sebereflexi. Nakonec se přiklonil k názoru, že bude stačit podmíněný trest, během kterého bude muset Vít zaplatit způsobenou škodu.Podstatou kauzy je vyvádění státních peněz v celkové výši zhruba dvou milionů korun do rukou soukromého podnikatele. Za „malou domů“ musí Vít zaplatit škodu, kterou svým jednáním způsobil ministerstvu. Zbývajících zhruba 280 tisíc korun platit nemusí, protože zdravotní ústav po něm peníze soudně nevymáhal.

Podle soudce tím dostal důvěru, aby odčinil své činy. „Je jen na něm, aby si uvědomil, že jeho chování před sedmi lety bylo společensky nepřijatelné,“ uvedl Beneš. Pokud by se neosvědčil nebo neplatil škodu, tak by mu hrozil pobyt ve vězení. Vít za porušení povinnosti při správě cizího majetku mohl dostat dva roky až deset let ve vězení.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat