Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vít by měl odstoupit sám, souhlasí i Heger

Česko

  7:45
PRAHA - Je dnešek pro Michaela Víta posledním dnem ve funkci hlavního hygienika a náměstka ministra? Rozhodnout by o tom měla schůzka ministra zdravotnictví s premiérem. Protikorupční organizace jsou však za jedno: dokud se neočistí, měl by sám odstoupit. K odvolání Víta se přiklání i ministr Leoš Heger (TOP 09).

Víta policie před pár dny obvinila ze zneužití pravomocí úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku za to, že bez výběrového řízení zadal manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví zakázku na poradenské služby.

Michael Vít zatím ve své funkci zůstává, čeká patrně na výsledek schůzky premiéra s ministrem zdravotnictví. Nabízí se proto otázka, zda by nemělo být okamžité odstoupení obviněného státního úředníka nepsaným, leč tvrdě vyžadovaným pravidlem. A to nejenom ve Vítově případě. 

Podle politologa a publicisty Jaroslava Šonky ale není jisté, že se politici zachovají rázně a Víta odvolají. Alespoň kdyby se případ odehrál v Německu, nemusel by se podle něj Vít obávat, že ze dne na den o funkce přijde. "Každého úředníka by chránili jenom proto, aby mu v právním státě dali možnost se nějak bránit," uvedl novinář, který spolupracuje s českými i německými médii.

PSALI JSME:

Vynucené odstoupení prezidenta Christiana Wulffa, který zareagoval ještě před tím, než policie vůbec dostala povolení ho vyšetřovat, je podle něj věc odlišná. "Když je někdo ve vysoce symbolické funkci, jako je Christian Wulff, tak musí reagovat už na podezření. Jiná věc je, pokud je něčí funkce víceméně úřednická," uvedl Šonka s tím, že pokud není v případu právní výsledek, je třeba ctít presumpci neviny.

Obvinění je vážné, měl by sám odstoupit

Protikorupční organizace s touto připomínkou souhlasí. Považují však obvinění Víta za natolik závažné, že by podle nich měl vyvodit vlastní odpovědnost odstoupením z funkcí. "Ctíme presumpci neviny, ale myslíme, že by bylo ukázkou dobré politické kultury, kdyby pan Vít sám odstoupil," řekl právník Vladan Brož za organizaci Transparency International, která na Víta jako první podala trestní oznámení.

ČTĚTE VÍCE:

Podobně případ vyhodnotil i Nadační fond pro boj proti korupci, podle kterého by měl v situaci, kdy Vít odstoupit nechce, převzít iniciativu ministr. "Nejedná-li obviněný Michael Vít, měl by rychle jednat jeho nadřízený ministr Heger. Tím spíš, že Vítovo obvinění je vážné," reagoval pro server Lidovky.cz Bob Fliedr, mluvčí Nadačního fondu pro boj proti korupci.

Nečas mlčí

O budoucnosti Michaela Víta by se mohlo rozhodnout už dnes. Heger se totiž má setkat s premiérem Petrem Nečasem (ODS), se kterým chce věc vyřešit. Nejedná se totiž pouze o případné odvolání Víta z funkce náměstka na ministerstvu zdravotnictví, ale též z funkce hlavního hygienika ČR, do které ho jmenovala vláda.

Anketa

Měl by politik či úředník, kterého obviní policie, okamžitě odstoupit?

Ano 816
Ne 41
Záleží na konkrétním případu 120

Jak se premiér, který si do programového prohlášení vetknul boj s korupcí jako jeden z prioritních cílů, k budoucnosti hygienika postaví, ale není jasné. Ani 24 hodin poté, co o obvinění Víta informovala Nova, nedokázal říct, zda Vítovo odvolání podpoří. Za Nečase pouze krátce reagoval Jakub Stadler z tiskového oddělení: "Pan premiér bude zítra o této věci s ministrem zdravotnictví jednat." 

Heger v úterý uvedl, že se kloní k tomu, aby byl Vít odvolán, nebo alespoň byl prozatím odeslán na neplacené volno. Vít se z funkce odstoupit sám od sebe nechystá. "Necítím se vinen, že bych se dopustil nějakého trestného činu," reagoval už dříve na obvinění.

Starosta rezignoval

Jiří Paluska

Organizace Transparency International stojí také za trestním oznámením na starostu Prahy 2 Jiřího Paluska.

Ten měl údajně porušit povinnosti při správě cizího majetku a připravit městskou část o tři miliony korun. Z městských peněz měl financovat rekonstrukci půdního bytu pro svého syna.

Na rozdíl od hlavního hygienika Víta ale Paluska po obvinění ze své funkce počátkem března odstoupil. Teď mu hrozí až deset let vězení.

ČTĚTE VÍCE: Starosta Prahy 2 zneužil pravomoci, rezignoval

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat