7. listopadu 2018 13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Posun v kauze tygřích jatek. Policie navrhla obžalovat tři lidi, hrozí jim až pět let vězení

Tělo usmrceného tygra.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tělo usmrceného tygra. | foto: Celní správa ČR

Česká Lípa V kauze zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi českolipská policie předala státnímu zástupci návrh na podání obžaloby tří lidí. Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty jim hrozí trest do pěti let vězení, řekla ve středu českolipská mluvčí policie Ivana Baláková. „Návrh na podání obžaloby byl podán v rozsahu, v jakém bylo zahájeno v červenci trestní stíhání,“ dodala.

Na svobodě jsou vyšetřováni sedmašedesátiletý Ludvík Berousek a šestapadesátiletý muž vietnamského původu. Vazebně stíhaný je nadále pětatřicetiletý preparátor Miloš Hrozínek. Státní zástupce Michael Dostál ve středu řekl, že obžalobu chce na soud podat do poloviny listopadu.

UPOZORNĚNÍ, NÁSLEDUJÍCÍ SNÍMKY JSOU DRASTICKÉ:

Soud v České Lípě ve středu poslal do vazby jednoho muže v případu...
Pachatelé pro svoji činnost nechtěli bílé tygry.

Policie již dříve uvedla, že trojici stíhá v souvislosti s třemi zabitými tygry. Zvířata dodával podle zjištění policie Berousek a preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Třetím obviněným je Vietnamec, jenž podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa. 

Produkty tradiční čínské medicíny jsou ve vietnamské komunitě velmi žádané, a proto dobře zpeněžitelné. Asiaté věří v mimořádně léčivé účinky u přípravků nejen z tygrů, ale také z dalších ohrožených zvířat, například nosorožců. Kůži prý preparátor prodával od 50 000 do 100 000 korun, drápy za 2500 a gram masoxu za 1500 Kč.

U preparátora našli policisté v polovině července mrtvého tygra střeleného do oka a krku, aby střela neporušila jeho cennou kůži. Policie při domovních prohlídkách zajistila také čtyři kůže, tygří drápy a další tygří produkty, jako jsou masox a tygří víno. Našla i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz