Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie nemá moc možností zastavit prchající řidiče, říká dopravní expert

Policejní kontrola (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní kontrola (ilustrační foto). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Velkou diskusi nyní vyvolává nehoda na Mělnicku, kde zdrogovaný mladík srazil a usmrtil policistku. Podle dopravního experta Václava Cempírka z Univerzity Pardubice nemají policisté příliš na výběr, jak mohou ujíždějícího řidiče zastavit. Svou roli v chování řidičů přitom hraje neúcta převážně mladších lidí k policii.

Mají policisté nějaké možnosti v případech, kdy se například po dálnici řítí auto velkou rychlostí a nereaguje na pokyn zastavení?

Bohužel jen velmi omezené. Určitě je zbytečné, aby začali auto honit. Spíš by se měli spojit s další hlídkou, která by použila donucovacích prostředků, kterými by pachatele zastavila.

Jaké například?
Určitě lze použít zátarasy v podobě pásů s ostny, které se umístí na silnici, nebo udělat zátarasy z policejních aut. Často se však stává, že se policisté zbytečně uchylují ke střelbě. A vzhledem k tomu, že neumějí střílet, to nepovažuji za nejšťastnější nápad. Hrozí totiž velké riziko, že zraní někoho, který s tím nemá absolutně nic společného.

ČTĚTE TAKÉ

Proč policisté tedy nevyužívají jiných prostředků k zastavení řidiče?
Přiznám se, že nevím. Možná nemají donucovací prostředky jako pás s ostny k dispozici, ale rozhodně by měli.V České republice však platí obecně jedna věc, a to naprostá neúcta převážně mladších lidí k policii.

S tím souvisí i případ policistky, kterou srazil autem dvaadvacetiletý mladík pod vlivem drog.
Právě, když nemají úctu k policii, není pro ně problém nějakého policistu srazit. Tento případ má však ještě jiný rozměr, a to jsou drogy. Měli bychom se totiž zaměřit právě na drogově závislé či opilé lidi, kteří i opakovaně usedají za volant, ujíždějí z místa a páchají nehody.

Jak přesně zaměřit?
Příliš nesouhlasím s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který navrhuje registr přestupků. Spíš bych navrhoval databázi lidí, kteří jezdí pod vlivem omamných látek či alkoholu. Pak by měli útrum a dobře by si rozmysleli, jestli sednou za volant. Tito řidiči by se podle mě mohli stát do budoucna velkým problémem, pokud se nezačne řešit.

Lze tomu tedy nějak zabránit?
Podle mě ano. Za příkladem můžeme jít do Německa či Rakouska, kde je dokonce povolena minimální hranice alkoholu v krvi. Lidé tam vědí, že pokud pod vlivem alkoholu či drog způsobí například nehodu, už jim nepomůže ani bůh svatý. Akorát že u nás to úplně takhle nefunguje. Soudy v tomto ohledu dávají podivné tresty. Měly by jít po vinících tvrdě. Pouze to je totiž dle mého ten nejlepší výchovný moment pro celou společnost.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.