Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie ničí naše zabavené zboží, tvrdí majitel growshopu

Protest proti zátahu na growshopy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti zátahu na growshopy. | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PRAHA Ještě mě ani neobvinili a už mi likvidují zabavené zboží, diví se majitel velkoobchodu pro pěstování konopí Growshop Michal Otipka. Jeho sklad s obchody se loni v listopadu společně s desítkami dalších growshopů stal terčem policejní razie, při níž mu kriminalisté zabavili zboží za miliony. Otipka teď tvrdí, že část z něho mu policie zničila. Šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych to však rezolutně odmítá.

Policisté během zásahu Otipkovi vzali zařízení pro pěstování rostlin, květináče, hlínu a další pomůcky, vše za 15 až 20 milionů korun. Jenže podle něj mu část zboží zlikvidovali. "Část ze zabavených věcí odvezli do papírny k recyklaci. Prý je pro ně levnější nechat to zlikvidovat a kdyby náhodou prohráli, zaplatí nám to jako odškodné," řekl serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:


O postupu policie se Otipka přitom dozvěděl pouze díky náhodě, část zboží určeného ke zničení totiž kdosi ukradl. "Z firmy, která to měla likvidovat, se část dostala ven. Známí na horách našli pár krabic zlatých papírků, které jsou dobře rozeznatelné. Než jsme je totiž začali prodávat, policie nám je zabavila, odjinud se tedy ven dostat nemohly," popisuje.

Podle šéfa protidrogové centrály se ale nic podobného nemohlo stát, zabavené zboží je totiž důležité pro trestní řízení. "Jde o nějaké fámy. Že by se likvidovalo před koncem řízení, je velmi ojedinělá věc a děje se pouze, když je skladování spojeno s nějakým rizikem. To není případ technologií z těchto trestních řízení," brání se.

Dokud v případu nepadne rozhodnutí, podle Frydrycha se se zabavenými věcmi ani nic nestane. "Nedokáži si představit situaci, že bychom 'rošmelcovali' těch mnoho desítek tun zajištěných věcí bez nějakého právního titulu. Pokud k tomu někde došlo, vznikl pro to nějaký zákonný důvod a o tom žádnou informaci nemám," tvrdí policista.

Jenže přesně to se podle Otipky nestalo. "Ani mi nesdělili obvinění, jak my mohou cokoliv likvidovat," zlobí se. Zabavené zboží je však pouze jednou částí, jak ho policisté poškodili. "Problém je daleko širší, sice mi vzali zboží za 15 až 20 milionů, ale přicházím také o zisk. Ztratil jsem jsem vybudovanou pozici na trhu, poškodili mi ochrannou známku Growshop," vypočítává.

Michal Otipka

Michal Otipka

Jakub Frydrych

Jakub Frydrych

Proti policejnímu zátahu už podniká protikroky. "Renomovaný právník nám zpracovává rozbor, podle něhož policejní akce není v souladu s obecně vnímaném právem," prozradil bez dalších podrobností.

Policisté koncem loňského roku během akce namířené proti growshopům zabavovali zboží přibližně ve stovce obchodů. Přes čtyři desítky lidí pak obvinili ze šíření toxikomanie a dalších 32 z tohoto trestného činu podezírají. Prodejci podle detektivů šířili toxikománii, když nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

K zásahu kriminalisty vybudil loňský výrok Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikománie odsouzeni majitelé jednoho květinářství. Otipka v rozhovoru se serverem Lidovky.cz uvedl, že se proti postupu hodlá bránit všemi možnými prostředky a bude žádat úhradu škody. Ještě v listopadu začal opět ve třech prodejnách opět prodávat zboží. (ČTĚTE VÍCE).

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.