Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie ničí naše zabavené zboží, tvrdí majitel growshopu

Protest proti zátahu na growshopy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti zátahu na growshopy. | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PRAHA Ještě mě ani neobvinili a už mi likvidují zabavené zboží, diví se majitel velkoobchodu pro pěstování konopí Growshop Michal Otipka. Jeho sklad s obchody se loni v listopadu společně s desítkami dalších growshopů stal terčem policejní razie, při níž mu kriminalisté zabavili zboží za miliony. Otipka teď tvrdí, že část z něho mu policie zničila. Šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych to však rezolutně odmítá.

Policisté během zásahu Otipkovi vzali zařízení pro pěstování rostlin, květináče, hlínu a další pomůcky, vše za 15 až 20 milionů korun. Jenže podle něj mu část zboží zlikvidovali. "Část ze zabavených věcí odvezli do papírny k recyklaci. Prý je pro ně levnější nechat to zlikvidovat a kdyby náhodou prohráli, zaplatí nám to jako odškodné," řekl serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:


O postupu policie se Otipka přitom dozvěděl pouze díky náhodě, část zboží určeného ke zničení totiž kdosi ukradl. "Z firmy, která to měla likvidovat, se část dostala ven. Známí na horách našli pár krabic zlatých papírků, které jsou dobře rozeznatelné. Než jsme je totiž začali prodávat, policie nám je zabavila, odjinud se tedy ven dostat nemohly," popisuje.

Podle šéfa protidrogové centrály se ale nic podobného nemohlo stát, zabavené zboží je totiž důležité pro trestní řízení. "Jde o nějaké fámy. Že by se likvidovalo před koncem řízení, je velmi ojedinělá věc a děje se pouze, když je skladování spojeno s nějakým rizikem. To není případ technologií z těchto trestních řízení," brání se.

Dokud v případu nepadne rozhodnutí, podle Frydrycha se se zabavenými věcmi ani nic nestane. "Nedokáži si představit situaci, že bychom 'rošmelcovali' těch mnoho desítek tun zajištěných věcí bez nějakého právního titulu. Pokud k tomu někde došlo, vznikl pro to nějaký zákonný důvod a o tom žádnou informaci nemám," tvrdí policista.

Jenže přesně to se podle Otipky nestalo. "Ani mi nesdělili obvinění, jak my mohou cokoliv likvidovat," zlobí se. Zabavené zboží je však pouze jednou částí, jak ho policisté poškodili. "Problém je daleko širší, sice mi vzali zboží za 15 až 20 milionů, ale přicházím také o zisk. Ztratil jsem jsem vybudovanou pozici na trhu, poškodili mi ochrannou známku Growshop," vypočítává.

Michal Otipka

Michal Otipka

Jakub Frydrych

Jakub Frydrych

Proti policejnímu zátahu už podniká protikroky. "Renomovaný právník nám zpracovává rozbor, podle něhož policejní akce není v souladu s obecně vnímaném právem," prozradil bez dalších podrobností.

Policisté koncem loňského roku během akce namířené proti growshopům zabavovali zboží přibližně ve stovce obchodů. Přes čtyři desítky lidí pak obvinili ze šíření toxikomanie a dalších 32 z tohoto trestného činu podezírají. Prodejci podle detektivů šířili toxikománii, když nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany.

K zásahu kriminalisty vybudil loňský výrok Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikománie odsouzeni majitelé jednoho květinářství. Otipka v rozhovoru se serverem Lidovky.cz uvedl, že se proti postupu hodlá bránit všemi možnými prostředky a bude žádat úhradu škody. Ještě v listopadu začal opět ve třech prodejnách opět prodávat zboží. (ČTĚTE VÍCE).

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...