Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila 12 exradních z Ostravy kvůli zakázkám na údržbu zeleně

Otakar Veřovský, ČSSD  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otakar Veřovský, ČSSD | foto: Senat.czReprofoto

OSTRAVA Policie obvinila 12 bývalých radních městského obvodu Ostrava-Jih ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku. Obvinění se týká dvou zakázek na údržbu zeleně v nejlidnatějším ostravském obvodě z let 2007 a 2010, kdy radní podle policie při výběru firem jednali nehospodárně. Obviněným hrozí až 12 let vězení, svou vinu vesměs odmítají.

Obvinění se týká dvou zakázek na údržbu zeleně v nejlidnatějším ostravském obvodě z let 2007 a 2010, kdy radní podle policie při výběru firem jednali nehospodárně. Obviněným hrozí až 12 let vězení, svou vinu vesměs odmítají. Obviněným hrozí až 12 let vězení, svou vinu vesměs odmítají. 

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi obviněnými jsou dva bývalí starostové obvodu Otakar Veřovský a Karel Sibinský nebo současný náměstek ostravského primátora Ivo Hařovský, napsal deník MF Dnes. Sedm obviněných je členy ČSSD, pět je z ODS. Tři občanští demokraté, Radim Miklas, Ivona Klímová a Jan Dohnal, jsou stále členy zastupitelstva, ale jsou v opozici.

Bývalý starosta obvodu Ostrava - Jih Karel Sibinský

Bývalý starosta obvodu Ostrava - Jih Karel Sibinský

Otakar Veřovský, ČSSD

Otakar Veřovský, ČSSD

Škoda činí podle policie desítky milionů korun. „Obec vyhlašovala zakázky s předpokladem, že za čtyři roky vynaloží na údržbu zeleně maximálně 110 milionů korun, ale vybrala nabídky sdružení firem s cenou o polovinu vyšší. Kritéria soutěže sice zákonu neodporovala, ale podle zákona o obcích musí každý zastupitel jednat hospodárně. To se nestalo,“ řekl deníku státní zástupce Jan Sýkora.

Sibinský: Obvinění je absurdní

Ceny podle něj byly rozdílné i ve srovnání s jinými obvody a pro vítězné sdružení firem Jan Mareš - Parkservis, Vladislav Uličný - Intext, Graseko a Hrabos nakonec další neúspěšní uchazeči pracovali jako subdodavatelé, ale za mnohem nižší ceny. „Některé požadavky obce znevýhodnily řadu kandidátů,“ uvedl státní zástupce. V roce 2007 hodnotící komise hned na začátku sedm z osmi uchazečů vyloučila a zbyl jen vítěz.

„Obvinění je absurdní,“ řekl deníku bývalý starosta Karel Sibinský. Policii podle něj vadí, že obvod nevybral nabídku, která byla nejlevnější, ale z pohledu radních nejvýhodnější. „Rezignovat nehodlám. Ničeho nekalého jsem se nedopustil, což se ukáže,“ řekl deníku primátorův náměstek Hařovský. Vinu odmítají i další bývalí radní.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...