9. prosince 2014 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila 12 exradních z Ostravy kvůli zakázkám na údržbu zeleně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Otakar Veřovský, ČSSD  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otakar Veřovský, ČSSD | foto: Senat.czReprofoto

OSTRAVA Policie obvinila 12 bývalých radních městského obvodu Ostrava-Jih ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku. Obvinění se týká dvou zakázek na údržbu zeleně v nejlidnatějším ostravském obvodě z let 2007 a 2010, kdy radní podle policie při výběru firem jednali nehospodárně. Obviněným hrozí až 12 let vězení, svou vinu vesměs odmítají.

Obvinění se týká dvou zakázek na údržbu zeleně v nejlidnatějším ostravském obvodě z let 2007 a 2010, kdy radní podle policie při výběru firem jednali nehospodárně. Obviněným hrozí až 12 let vězení, svou vinu vesměs odmítají. Obviněným hrozí až 12 let vězení, svou vinu vesměs odmítají. 

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi obviněnými jsou dva bývalí starostové obvodu Otakar Veřovský a Karel Sibinský nebo současný náměstek ostravského primátora Ivo Hařovský, napsal deník MF Dnes. Sedm obviněných je členy ČSSD, pět je z ODS. Tři občanští demokraté, Radim Miklas, Ivona Klímová a Jan Dohnal, jsou stále členy zastupitelstva, ale jsou v opozici.

Bývalý starosta obvodu Ostrava - Jih Karel Sibinský

Bývalý starosta obvodu Ostrava - Jih Karel Sibinský

Otakar Veřovský, ČSSD

Otakar Veřovský, ČSSD

Škoda činí podle policie desítky milionů korun. „Obec vyhlašovala zakázky s předpokladem, že za čtyři roky vynaloží na údržbu zeleně maximálně 110 milionů korun, ale vybrala nabídky sdružení firem s cenou o polovinu vyšší. Kritéria soutěže sice zákonu neodporovala, ale podle zákona o obcích musí každý zastupitel jednat hospodárně. To se nestalo,“ řekl deníku státní zástupce Jan Sýkora.

Sibinský: Obvinění je absurdní

Ceny podle něj byly rozdílné i ve srovnání s jinými obvody a pro vítězné sdružení firem Jan Mareš - Parkservis, Vladislav Uličný - Intext, Graseko a Hrabos nakonec další neúspěšní uchazeči pracovali jako subdodavatelé, ale za mnohem nižší ceny. „Některé požadavky obce znevýhodnily řadu kandidátů,“ uvedl státní zástupce. V roce 2007 hodnotící komise hned na začátku sedm z osmi uchazečů vyloučila a zbyl jen vítěz.

„Obvinění je absurdní,“ řekl deníku bývalý starosta Karel Sibinský. Policii podle něj vadí, že obvod nevybral nabídku, která byla nejlevnější, ale z pohledu radních nejvýhodnější. „Rezignovat nehodlám. Ničeho nekalého jsem se nedopustil, což se ukáže,“ řekl deníku primátorův náměstek Hařovský. Vinu odmítají i další bývalí radní.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz