3. dubna 2016 11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila dvojici z pokusu podvodu. Chtěli z firem vylákat miliony

pouta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pouta - ilustrační foto | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Kriminalisté zadrželi čtyřiačtyřicetiletého muže z Izraele a pětatřicetiletou Češku, kteří se pokusili podvodně vylákat z téměř pěti stovek firem zhruba 3,5 milionu korun. V případě prokázání viny jim hrozí až 10 let vězení, informovala v sobotu mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Podle policie obviněný cizinec v listopadu 2014 zřídil v bance za pomoci padělaných dokladů účet pro svého údajného známého. „Žena pak postupně vlastnoručně vyplnila bezmála 500 platebních příkazů. Kromě toho, že vyplnila povinné údaje, napodobila i podpisový vzor příkazce operace. K tomu využila předlohy podpisů statutárních orgánů firem, které jsou dostupné na veřejně dostupných listinách založených ve sbírce listin v obchodním rejstříku firem,“ uvedla mluvčí.

Firmy vybrala náhodně na internetu, všechny platební příkazy byly do maximální výše 10.000 korun. „Obvinění se spoléhali na to, že odchozí částku v řádech tisíců korun banky proplatí bez zvýšené kontroly jako běžnou platbu nízké hodnoty a poškozené společnosti ji nebudou dohledávat,“ uvedla mluvčí.

Žena vyplněné příkazy vhodila do poštovních boxů, díky obezřetnosti pracovníků regionální poboček dvou bankovních institucí byly vyplaceny pouze dva příkazy, ostatní byly předané policii s podezřením, že se jedná o falzifikáty.

Při domovních prohlídkách zajistili kriminalisté kromě výpočetní techniky také pistoli, včetně téměř 500 nábojů a automatickou pušku s více než 400 náboji. „Ke zbraním má obviněný řádná povolení a je držitelem zbrojního průkazu. Ten mu ale bude vzhledem k zahájenému trestnímu stíhání s největší pravděpodobností odebrán,“ uvedla mluvčí.

Policie je obvinila ze zločinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a z pokusu o podvod. Soudce hradeckého soudu již rozhodl o vzetí obviněných do vazby.

ČTK