Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila pět zaměstnanců ROP Severozápad včetně exhejtmana Šulce

Česko

  14:05aktualizováno  16:25
PRAHA - Policie obvinila z porušování povinností při správě cizího majetku pět bývalých a současných zaměstnanců ROP Severozápad. Mezi obviněnými je i někdejší poslanec ODS, bývalý hejtman a předseda výboru regionální rady ROP Severozápad Jiří Šulc. Řekl to současný předseda výboru Petr Navrátil (ČSSD).

Jiří Šulc foto: ROP Severozápad

Obvinění se týká uzavření konkurenčních doložek v řádu statisíců korun pro dva bývalé ředitele úřadu, Petra Kušnierze a Pavla Markvarta.

Doložky zajišťovaly ředitelům Kušnierzovi a Markvartovi dvanáct měsíčních platů po jejich odchodu z funkcí. Úřad jim statisíce vyplatil.

Mezi obviněnými je kromě Šulce i Markvart, Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený ředitel, právník úřadu Jan Martinovský a současná ředitelka Jana Havlicová, uvádí se v obvinění. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták ČTK obvinění nepotvrdil, ani nevyvrátil. "Provádíme úkony trestního řízení, které dozoruje Okresní státní zastupitelství v Ústí nad Labem, souvisí s podezřením z trestné činnosti ROP Severozápad, ale vzhledem k tomu, že úkony probíhají, tak v současné době žádné další informace sdělovat nebudeme," řekl.

Konkureční doložky v rozporu se zákoníkem práce

Podle Navrátila podepsal někdejší předseda ROP Severozápad Jiří Šulc konkurenční doložky, které zajišťovaly Kušnierzovi a Markvartovi dvanáct měsíčních platů. "Doložky odporovaly zákoníku práce, podle něj nemůže být úředníkům konkurenční doložka dána," vysvětlil Navrátil. Kušnierzovi úřad vyplatil 385.000 korun, Markvartovi 424.000 korun. "Obrátila jsem se na externího právníka, který řekl, že doložka u pana Markvarta platí. Jednali jsme alespoň o snížení částky, což se podařilo," řekla ČTK jedna z obviněných Jana Havlicová. Proti obvinění se bude bránit. "Podám stížnost," řekla.

Podle Navrátila se doložky týkaly jen Markvarta a Kušnierze, jiných ředitelů ne. Havlicová zatím ve funkci zůstává. "V pondělí bude o situaci jednat výbor regionální rady a ten rozhodne," doplnil Navrátil.

Obvinění Havlicové a Červinky znamená, že trestně stíhaní jsou už všichni dosavadní ředitelé úřadu. Kušnierz už byl pravomocně odsouzen za korupci při přidělování dotací. Společně s Markvartem a někdejším ředitele Petrem Vráblíkem čelí i obžalobě za ovlivňování projektů. Soud by měl začít za několik měsíců.

Jiří Šulc

Jiří Šulc se narodil v roce 1958 v severočeském Mostě. Vystudoval stavební fakultu ČVUT v Praze. Po studiu se živil jako autorizovaný inženýr pro obor pozemní stavby a později figuroval v řadě firem a organizací v severních Čechách. V roce 1991 vstoupil do Občanské demokratické strany a v letech 1994 až 2001 působil jako starosta a posléze jako primátor města Mostu. Za dobu své funkce schválil privatizaci 14 tisíc bytů s přednostním právem prodeje družstvu nájemníků. Roku 2002 se stal hejtmanem Ústeckého kraje. Jeho zásluhou došlo k rekultivaci těžbou poničené přírody či urychlení výstavby rychlostní silnice mezi Mostem a Prahou. Coby předseda Regionálního operačního programu Severozápad byl opozicí kritizován za údajné machinace při přidělování dotací. V červnu 2012 jej vítězná ČSSD odvolala z postu předsedy ROP Severozápad. 

Autoři: ,

Pronájem, byt 1+1, 41m2, třída Edvarda Beneše
Pronájem, byt 1+1, 41m2, třída Edvarda Beneše

třída Edvarda Beneše, Hradec Králové - Nový Hradec Králové
9 900 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat