Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila sexuálního zvrhlíka, který na Moravě znásilnil pět žen

Portrét pachatele, který ve Valašském Meziříčí znásilnil školačku.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portrét pachatele, který ve Valašském Meziříčí znásilnil školačku.. | foto: Policie ČR

OSTRAVA/FRÝDEN MÍSTEK Za sérii pěti znásilnění či pokusů o ně na Moravě policie obvinila muže z jižní Moravy. Dopadla ho v pondělí dopoledne ve Frýdku-Místku. Mezi oběťmi byly i děti. Muže stíhá pro trestné činy znásilnění a vydírání, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Násilník útočil v úterý a ve středu minulý týden v Kopřivnici, Valašském Meziříčí, Kroměříži, Holešově a Bystřici pod Hostýnem. Například dívce z Kopřivnice bylo od osmi do 12 let.

"Na základě vyhlášeného pátrání se nám ozvaly i další ženy, které nahlásily znásilnění či pokus o ně. Tyto případy ale nemají se zadrženým útočníkem nic společného. Respektive kriminalisté nezjistili dosud informace, které by vedly k závěru, že je má na svědomí tento obviněný muž," uvedla Štětínská.

Při přepadeních muž použil nůž kuchyňského typu dlouhý nejméně 25 centimetrů. V úterý po poledni nejprve přepadl v Kopřivnici na Novojičínsku nezletilou dívku. Podle policie ji ve výtahu jednoho z domů pod pohrůžkou použití nože donutil, aby se svlékla. Poté po ní požadoval různé sexuální praktiky. Dívce se podařilo z výtahu utéci.

Další útok se stal už o hodinu později 14:00 ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde muž požadoval po sedmnáctileté dívce pod pohrůžkou zabití různé sexuální služby. Vstoupil jí do cesty poblíž domova důchodců na schodech do parku Kozina.

Ve středu se pak přesunul na Kroměřížsko, kde okolo 15:00 zastavil mladistvou dívku na schodišti do prvního patra jednoho z domů. Chytil ji za batoh a poté kolem pasu. Dívka v tu chvíli zakřičela,
muž z domu utekl.

Za dvě hodiny později vešel neznámý muž společně s nezletilou dívkou do chodby panelového domu v Holešově v ulici Novosady. "Když byli uvnitř, přitlačil ji ke stěně a vytáhl nůž, pod pohrůžkou jeho použití ji nutil k různým sexuálním praktikám. Pachatel z domu odešel, když jej vyrušil kolemjdoucí," popsala Štětínská.

Poslední zatím oznámený případ se stal kolem 18:00 v Bystřici pod Hostýnem. Jednatřicetiletá žena šla se svým malým synem po parku. "Najednou ji zezadu chytil kolem pasu muž, položil jí nůž na krk a vyhrožoval. Žena začala křičet, muž od ní odstoupil a odešel směrem k řece," přiblížila policejní mluvčí.

Hrozí mu 12 let vězení
Pachateli znásilnění hrozí podle od ledna platného trestního zákoníku v případě uznání viny až pětileté vězení. Pokud se však tohoto činu dopustí na dítěti mladším patnácti let, soud jej může poslat za mříže až na 12 let.

Na základě výzvy se policistům ozvalo přes sto svědků, jejichž informace mohly kriminalisty přivést na stopu nebezpečného násilníka. "Policisté využívali všech dostupných, zákonných prostředků k vypátrání pachatele. Byli v terénu, ale i v kancelářích ve dne v noci. Zjistili a zadokumentovali opravdu rozsáhlé množství informací, nicméně je možné konstatovat, že na dopadení měly podíl i informace od občanů," uvedla mluvčí s tím, že podrobnější informace policie zveřejní ve středu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

J. Kejkrt Kde je dnes pan pavel? 12:42 22.6.2010

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.