Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. září 2018 11:43, aktualizováno  12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie pátrá po šestileté dívce ze Žižkova. Téměř rok ji nikdo neviděl, mohla se stát obětí trestného činu

Zmizelá Valerie Kvasničková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmizelá Valerie Kvasničková. | foto: Policie ČR

Praha Policie od poloviny srpna pátrá po šestileté dívce, která byla svěřena do poručnické péče své babičce. Dívka byla s jistotou naposledy spatřena loni v říjnu na pražském Žižkově, kde bydlela. Policie o tom informovala na svém webu. Nevylučuje, že se mohla stát obětí trestného činu.

Policisté začali případ prošetřovat na základě podnětu od rodinného příslušníka zmizelé Valerie. Ten uvedl, že dívku několik měsíců neviděl. Kriminalisté posléze prověřili celou situaci u poručnice, dalších příbuzných i orgánů sociálně právní ochrany dítěte. 

Zjistili tak, že dívka byla s jistotou spatřena naposledy v říjnu 2017 na Viklefově ulici na Žižkově, kde bydlela. Možná byla spatřena ještě okolo Vánoc, tuto informaci se však policii nepovedlo potvrdit. Odbor sociální péče dívku podle mluvčího pražské policie Jana Daňka viděl naposledy v téže době. „Nepamatuji si, že bychom takovýto případ řešili,“ řekl Daněk serveru Lidovky.cz a dodal, že neví, jestli je takovýto rozestup mezi kontrolami odboru obvyklý.

Informace o pátrání byla zveřejněna až nyní, protože bylo třeba získat další informace od sourozenců dívky. „To nám bylo umožněno až nyní, informaci jsme poskytli hned, jak jsme mohli,“ uvedl mluvčí.

Valerie Kvasničková

Datum narození 23.11.2011

Pátrání vyhlášeno 19.8.2018

Bydliště - okres PRAHA 3

Státní příslušnost Česká republika (CZ)

Výška 110 až 120 cm

Zdánlivé stáří 6 až 7 let

Popis osoby: hubená postava, černé vlasy, hnědé oči

Dívka byla v minulosti svěřena soudem do poručnické péče své babičce, společně s dalšími třemi sourozenci. Právě šedesátiletá žena se pro policii stala hlavní podezřelou, nedokázala totiž vysvětlit, kde dívka je.

Valerie měla v době zmizení navštěvovat v rámci povinného roku předškolního vzdělávání mateřskou školu, uvedl Daněk. Dívka podle jeho informací do mateřské školky nastoupila.

Kriminalisté z prvního oddělení Krajského ředitelství pražské policie tak s ženou zahájili trestní řízení pro trestné činy opuštění dítěte nebo svěřené osoby a zanedbání povinné výživy a podali podnět na vzetí ženy do vazby, což soud akceptoval. Ženě v případě usvědčení z trestných činů hrozí až tři roky vězení.

Dívka nebyla zařazena do databáze Dítě v ohrožení. „Kriminalisté to zvažovali, ale nakonec tomu tak není, zejména kvůli časovému odstupu od zmizení,“ vysvětlil pro Lidovky.cz policejní mluvčí Daněk.

Policisté v současné chvíli neumějí vyloučit, že se dívka stala obětí trestného činu. Pokud někdo z veřejnosti dívku viděl nebo o ní má jakékoliv informace, má se obrátit na linku 158. Dívka je asi 120 centimetrů vysoká, má černohnědé vlasy a hnědé oči. V levém obočí má jizvu.

Lenka Čechová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...