Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie pátrá po šestileté dívce ze Žižkova. Téměř rok ji nikdo neviděl, mohla se stát obětí trestného činu

Zmizelá Valerie Kvasničková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmizelá Valerie Kvasničková. | foto: Policie ČR

Praha Policie od poloviny srpna pátrá po šestileté dívce, která byla svěřena do poručnické péče své babičce. Dívka byla s jistotou naposledy spatřena loni v říjnu na pražském Žižkově, kde bydlela. Policie o tom informovala na svém webu. Nevylučuje, že se mohla stát obětí trestného činu.

Policisté začali případ prošetřovat na základě podnětu od rodinného příslušníka zmizelé Valerie. Ten uvedl, že dívku několik měsíců neviděl. Kriminalisté posléze prověřili celou situaci u poručnice, dalších příbuzných i orgánů sociálně právní ochrany dítěte. 

Zjistili tak, že dívka byla s jistotou spatřena naposledy v říjnu 2017 na Viklefově ulici na Žižkově, kde bydlela. Možná byla spatřena ještě okolo Vánoc, tuto informaci se však policii nepovedlo potvrdit. Odbor sociální péče dívku podle mluvčího pražské policie Jana Daňka viděl naposledy v téže době. „Nepamatuji si, že bychom takovýto případ řešili,“ řekl Daněk serveru Lidovky.cz a dodal, že neví, jestli je takovýto rozestup mezi kontrolami odboru obvyklý.

Informace o pátrání byla zveřejněna až nyní, protože bylo třeba získat další informace od sourozenců dívky. „To nám bylo umožněno až nyní, informaci jsme poskytli hned, jak jsme mohli,“ uvedl mluvčí.

Valerie Kvasničková

Datum narození 23.11.2011

Pátrání vyhlášeno 19.8.2018

Bydliště - okres PRAHA 3

Státní příslušnost Česká republika (CZ)

Výška 110 až 120 cm

Zdánlivé stáří 6 až 7 let

Popis osoby: hubená postava, černé vlasy, hnědé oči

Dívka byla v minulosti svěřena soudem do poručnické péče své babičce, společně s dalšími třemi sourozenci. Právě šedesátiletá žena se pro policii stala hlavní podezřelou, nedokázala totiž vysvětlit, kde dívka je.

Valerie měla v době zmizení navštěvovat v rámci povinného roku předškolního vzdělávání mateřskou školu, uvedl Daněk. Dívka podle jeho informací do mateřské školky nastoupila.

Kriminalisté z prvního oddělení Krajského ředitelství pražské policie tak s ženou zahájili trestní řízení pro trestné činy opuštění dítěte nebo svěřené osoby a zanedbání povinné výživy a podali podnět na vzetí ženy do vazby, což soud akceptoval. Ženě v případě usvědčení z trestných činů hrozí až tři roky vězení.

Dívka nebyla zařazena do databáze Dítě v ohrožení. „Kriminalisté to zvažovali, ale nakonec tomu tak není, zejména kvůli časovému odstupu od zmizení,“ vysvětlil pro Lidovky.cz policejní mluvčí Daněk.

Policisté v současné chvíli neumějí vyloučit, že se dívka stala obětí trestného činu. Pokud někdo z veřejnosti dívku viděl nebo o ní má jakékoliv informace, má se obrátit na linku 158. Dívka je asi 120 centimetrů vysoká, má černohnědé vlasy a hnědé oči. V levém obočí má jizvu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...