11. června 2018 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mysleli, že zmizel v SSSR, skrýval se v Kalifornii. V USA úřady zatkly dezertéra po 35 letech

Dezertér William Howard Hughes Jr., který zmizel v roce 1983. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dezertér William Howard Hughes Jr., který zmizel v roce 1983. | foto: USAF

WASHINGTON/PRAHA Vyšetřovatelé amerického letectva ve středu zadrželi dezertéra, který se před nimi skrýval 35 let. Informaci na svém webu zveřejnilo americké letectvo. Agenti šestašedesátiletého Williama Howarda Hughese Jr. zastihli v jeho domě v Kalifornii. Bývalý kapitán z americké armády uprchl v roce 1983 poté, co se vrátil z Evropy, kde plnil dočasnou službu.

Letectvo formálně označilo Hughese za dezertéra. Zpravodajci si ale tehdy mysleli, že dobrovolně zběhl do Sovětského svazu nebo byl během své služby zajat.

Úřady až do nedávna netušily, kde by se Hughes mohl skrývat. Veškeré rozhovory s jeho přáteli, blízkými nebo spolupracovníky nikam nevedly.

V úterý ale pracovníci amerického ministerstva zahraničních věcí narazili na držitele falešného pasu, který se představil jako Barry O’Beirne. Vyšetřovatelé kvůli nesrovnalostem v jeho příběhu však brzy zjistili, že se jedná o uprchlého Hughese.

Zadržený nyní zůstává ve vazbě na letecké základně Travis v Kalifornii, kde ho očekává soudní řízení. Úřadům řekl, že letectvo opustil kvůli depresím. Krátce poté si prý vytvořil falešnou identitu a od té doby žije v Kalifornii.

Kapitán Hughes během své služby v 80. letech působil na základně Kirtland v Novém Mexiku. Hughes měl přístup k vysoce utajovaným dokumentům, protože pracoval na vojenských plánech a analýzách pro velení NATO.