29. června 2019 18:05, aktualizováno  21:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajská policie zadržela uprchlého Čecha. Za vloupání měl jít v Česku do vězení

Thajská imigrační policie zadržela Čecha Davida Sýkoru, který uprchl země před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajská imigrační policie zadržela Čecha Davida Sýkoru, který uprchl země před... | foto: Immigration Bureau

Bangkok/Praha Thajská policie v rámci operace zaměřující se na zahraniční zločince zadržela tři muže, mezi nimi také jednoho českého občana. Ten čelí obvinění z několika trestných činů v České republice. Podle thajských médií se tu měl dopustit vloupání do domu a krádeže v obchodu se suvenýry.

Po 38letém Davidu Sýkorovi pátrala česká policie. Podle serveru Chiang Rai Times ho pražský soud za jedno z vloupání poslal na 34 měsíců do vězení. Měl také vtrhnout do obchodu se suvenýry, v němž ukradl zboží za 3790 korun.  

Jak uvedla thajská imigrační policie, muž do asijské země přicestoval 8. června, vízům pro pobyt mu bylo uděleno do 7. července 2019. Bezpečnostní složky jej zatkly v pondělí 24. června. 

Při stejné operaci policie zadržela další dva muže. Jením z nich je Fin Aki Petri Johannes Vartiainen, který je ve své zemi obviněn z držení omamných látek a prodeje zakázaných hormonů a dalších přípravků stimulujících růst svalové hmoty svým klientům. Odsouzen byl na 24 měsíců, podařilo se mu však uprchnout do Thajska, kde byl ve středu zadržen. 

Druhým zdrženým je Číňan Čang I-fej zapletený do provozování online hazardu. Ve své zemi čelí trestu za nelegální nakládání peněz ve výši 400 million jüanů.Tomu se jako jedninému z celé sedmnáctičlenné skupiny podařilo uprchnout ze země.  Jeho úkryt thajští policisté vypatráli za pomoci čínských úřadů. Dopaden byl 11. června v obchodu s potravinami v Phuketu.

Thajská policie podle listu Bangkok Post zdůraznila, že je zapotřebí modernizovat biometrický screening, jelikož současná technika v Thajsku nedokáže na pasových kontrolách údaje nově příchozích cizinců propojit s databázemi hledaných zločinců.

Lidovky.cz, ČTK