29. května 2018 21:44, aktualizováno  22:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kyjevě byl zastřelen ruský opoziční novinář Babčenko, před Putinovým režimem se skrýval i v Praze

Arkadij Babčenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arkadij Babčenko. | foto: Reprofoto

KYJEV V Kyjevě v úterý neznámý pachatel zastřelil ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, který se od února 2017 před výhrůžkami a policejním postihem uchýlil do zahraničí. Podle moskevského rozhlasu žil loni jednačtyřicetiletý novinář necelý půlrok v Praze.

Podle ukrajinského serveru Obozrevatel byl Babčenko několikrát střelen do zad na prahu svého kyjevského bytu a zemřel v sanitce cestou do nemocnice. Policie smrt ruského novináře potvrdila s tím, že útok oznámila Babčenkova manželka, která svého muže našla v tratolišti krve Babčenko působil v Rusku jako novinář a spisovatel, zabýval se hodně armádou. 

29.května 2018 v 21:19, příspěvek archivován: 29.května 2018 v 22:01

Babchenko was a journalism legend in this part of the world. An ex Russian soldier who fought in Chechnya & wrote a memoir of the time, he became a fierce critic of Kremlin's military actions in Ukraine, earning him ire of Russian state media, which labeled him enemy of the state https://t.co/zGZ7GYazdg

Podle dostupných informací působil jako válečný zpravodaj při rusko-gruzínském konfliktu v létě 2008. Vydával časopis Iskusstvo vojny (Válečné umění) a byl údajně považován za špičku ve svém oboru.

Arkadij Babčenko.
Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko.

V roce 2012 byl Babčenko stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O čtyři roky vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem. Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství. Své pronásledování popsal pro list Guardian.

Podívejte se na Babčenkovo vystoupení na konferenci PutinCon na Broadwayi v New Yorku, kde vyprávěl o válce v Čečensku a kritizoval vládnoucí režim ruského prezidenta Vladimira Putina (16. března 2018). 

Před výhrůžkami smrtí se Babčenko, který kritizoval vládu ruského prezidenta Vladimira Putina, loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. Z Prahy odešel, protože nebyl přesvědčený, že mu české úřady udělí povolení k pobytu. O azyl v Česku podle dostupných informací nežádal. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.

O motivech útoku policie odmítá spekulovat, ale podle Ukrajinské pravdy je hlavní vyšetřovací verzí msta za Babčenkovu novinářskou činnost. Na stanici Echo Moskvy a v ruských sociálních sítích se objevily spekulace, že za vraždou opozičního novináře stojí Moskva. Podle agentury Interfax bylo stíhání neznámého pachatele zahájeno na Ukrajině i v Rusku.

Babčenko je třetím novinářem, který v ukrajinském hlavním městě v posledních letech zahynul násilnou smrtí. V dubnu 2015 byl ve svém domě zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru Kyjeva vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz