Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zavražděný novinář Babčenko v Česku o povolení k pobytu nežádal, tvrdí ministerstvo. Policie hledá podezřelého

Česko

  10:35aktualizováno  10:55
KYJEV/PRAHA - Ukrajinská policie zveřejnila portrét muže podezřelého z vraždy ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, jehož v úterý v Kyjevě zastřelil neznámý pachatel. Babčenko loni žil v Praze a české ministerstvo vnitra ve středu popřelo, že by v Česku žádal o azyl či o povolení k pobytu. Bývalý ruský opoziční poslanec Ilja Ponomarjov, který pobývá v kyjevském exilu, vyjádřil obavy, že brzy mohou následovat další vraždy politických uprchlíků z Ruska.

Portrét podezřelého z vraždy novináře Arkadije Babčenka. foto: Ukrajinská policie.

„Právě jsme s přáteli hovořili o Arkadiji Babčenkovi a doslova za půl hodiny ho zabili. To je děs!“ napsal Ponomarjov na Facebooku. „Bojím se, že to není poslední smrt,“ dodal.

V Kyjevě byl zastřelen ruský opoziční novinář Babčenko, před Putinovým režimem se skrýval i v Praze

V posledních dnech prý slyšel fámy o třech možných vraždách na zakázku, jejichž oběťmi by se měli stát ruští opozičníci žijící v emigraci. Je přesvědčen, že nájemné zabijáky rekrutují z řad separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny a že tedy v této skupině by se mělo pátrat i po Babčenkově vrahovi.

Podle portrétu, který zveřejnila ukrajinská policie, je podezřelým muž s šedou bradkou, ve věku 40 až 45 let, vysoký 175 až 180 centimetrů. Měl na sobě baseballovou čapku, džínovou bundu a džíny.

Arkadij Babčenko.
Arkadij Babčenko.

Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání televize ATR pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.

O povolení k pobytu nežádal

Na sociálních sítích a v médiích se objevila tvrzení, že Babčenko žádal české úřady o povolení k pobytu, když ale po necelém půl roce ztratil naději, že ho dostane, odstěhoval se. O azyl prý žádat nechtěl, protože pak by nemohl cestovat. České ministerstvo vnitra tato tvrzení popřelo.

„Je nám líto smrti novináře, který byl v minulých dnech zastřelen na Ukrajině, důrazně však odmítáme spojování této události s ministerstvem vnitra i naznačování, že za smrt pana Babčenka může právě údajná liknavost ministerstva vnitra. Stejně tak odmítáme osobní útoky, které se na sociálních sítích v této souvislosti objevily vůči některým zaměstnancům ministerstva,“ uvedla ve středu Marika Vitnerová z českého ministerstva vnitra. Zdůraznila, že Arkadij Babčenko „v minulosti v ČR nežádal o žádný druh přechodného či trvalého pobytu ani o azyl“.

Podle Lavrova je ukrajinské obvinění protiruskou kampaní

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu odmítl ukrajinské obviňování, že za vraždou novináře Babčenka v Kyjevě stojí Moskva. Podle Lavrova jsou tato nařčení pokračováním protiruské kampaně. Babčenkovu vraždu ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman přičetl „ruské totalitní mašinérii“.

„V Kyjevě se včera (v úterý) stala další tragédie. Arkadij Babčenko byl zabit, zastřelen ve vchodu do vlastního domova, a předseda ukrajinské vlády hned prohlašuje, že to udělaly ruské tajné služby. Vyšetřování ještě nezačalo, ale teď určitě začne. Ta móda, kterou udávají autoři tohoto způsobu vedení mezinárodních záležitostí, je velice smutná,“ uvedl Lavrov. „Ale, jak vidíte, mnozí se jí chytají, zejména ti, kdo, jako naši ukrajinští sousedé, se těší naprosté beztrestnosti ze strany svých západních patronů,“ dodal.

Ukrajinský premiér Hrojsman na Facebooku vyzval k potrestání vraždy opozičního novináře. „Jsem přesvědčen, že ruská totalitní mašinérie mu (Babčenkovi) neodpustila čestnost a zásadovost. Byl to opravdový přítel Ukrajiny, který světu říkal pravdu o ruské agresi,“ napsal.

‚Rusko páchá politické vraždy‘

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin považuje za předčasné dělat závěry, kdo stojí za vraždou novináře. „Avšak obdobné případy nás vedou k úvahám, že Rusko využívá i jiné druhy taktiky k destabilizaci Ukrajiny, zejména páchá teroristické útoky, podvratnou činnost a politické vraždy,“ uvedl ministr při jednání Rady bezpečnosti OSN.

Babčenko svého času působil jako válečný zpravodaj v Donbasu na východě Ukrajiny a podle šéfredaktora listu Moskovskij komsomolec podporoval stanoviska ukrajinských úřadů vůči Rusku ohledně konfliktu v Donbasu, anexe Krymu či sestřelení letu MH17 nad východní Ukrajinou.

O motivech útoku ukrajinská policie odmítá spekulovat, ale podle listu Ukrajinska pravda je hlavní vyšetřovací verzí msta za Babčenkovu novinářskou činnost.

Na stanici Echo Moskvy a v ruských sociálních sítích se objevily spekulace, že za vraždou opozičního novináře stojí Moskva. Podle agentury Interfax bylo stíhání neznámého pachatele zahájeno na Ukrajině i v Rusku.

Babčenko je třetím novinářem, který v ukrajinském hlavním městě v posledních letech zahynul násilnou smrtí. V dubnu 2015 byl ve svém domě zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru Kyjeva vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu.

Autor: