20. dubna 2017 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Psal o korupci a kritizoval Putina. Po surovém zbití ruský novinář zemřel

Ruský novinář a kritik prezidenta Putina Nikolaj Andruščenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský novinář a kritik prezidenta Putina Nikolaj Andruščenko. | foto: Twitter: @ajplus

PETROHRAD/PRAHA Přední ruský novinář Nikolaj Andruščenko, známý tvrdou kritikou prezidenta Vladimira Putina podlehl ve středu zraněním, které mu způsobili v březnu neznámí útočníci. Napadli jej a surově zbili, více než měsíc pak byl v bezvědomí v petrohradské nemocnici. Andruščenko byl známý reportážemi o organizovaném zločinu i porušování lidských práv.

Třiasedmdesátiletý spoluzakladatel týdeníku Novy Petersburg podstoupil po útoku operaci mozku a nejdříve byl napojen na dýchací přístroj. Po určité době byl podle svých kolegů a právníka schopen dýchat sám, ale z bezvědomí se už neprobral.

Násilníci doposud nebyli dopadeni. Podle editora Andruščenkova týdeníku Denise Usova útok souvisel s články, které byly zaměřeny na odkrývání korupce v Petrohradu. Podávaly totiž rozsáhlé důkazy o propojení petrohradských politiků se zástupci tamního organizovaného zločinu.

K Andruščenkově smrti se vyjádřila i představitelka Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE) pro svobodu tisku Dunja Mijatovičová. „Žurnalisté v Rusku jsou až příliš často cílem zastrašování, hrozeb a útoků. Andruščenkova smrt byla důsledkem brutálního bití,“ uvedla pro web Rádia Svobodná Evropa.

Několikanásobný politický vězeň

Andruščenko byl na počátku devadesátých let členem petrohradského zastupitelstva. Postupem času se ale zaměřil na novinářskou kariéru. Stal se známým díky své investigativní práci v oblasti dodržování lidských práv, organizovaného zločinu a policejní brutality v Rusku.

Ruská pořádková policie v neděli zasahovala na demonstraci proti korupci....
Policie u pomníku Alexandra Puškina během protestů v Moskvě.

Pochyby o Putinovi začal ruský novinář vyjadřovat hned po jeho nástupu k moci v roce 2000. Napsal tehdy, že kontrolu nad Ruskem získávají tajné služby.

V roce 2007 byl Andruščenko zatčen a vězněn za pomluvy a bránění výkonu justice napsáním reportáže o vyšetřování vraždy a následném soudu. Podle informací Komise na ochranu žurnalistů (CPJ) byl už v listopadu 2007 poprvé napaden neznámými útočníky.

Podle kolegů novinářů tehdejší incident i zadržení byly pokusem o zastrašování kvůli kritice lokálních představitelů před parlamentními volbami, která vycházela v časopise Novy Petersburg. Andruščenko navíc později tvrdil, že byl ve vazbě mučen.

Odsouzen byl i v roce 2009 za hanobení a extremismus. Organizace Memorial Human Rights Center tehdy ruského novináře označovala za politického vězně.

fasJakub Fajnor

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.