Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie: Ředitelka domova důchodců vytáhla z účtu seniorky milion korun

Česko

  12:39aktualizováno  19:45
PRAHA - Policie obvinila dva lidi z milionového podvodu s penězi důchodkyně v domě pro seniory Petruška v Šestajovicích u Prahy. Jde o ředitelku domova a jejího bývalého přítele, na jehož účet byly údajně převáděny i některé důchody. Soud poslal obviněné do vazby, řekla uvedla kriminalistka Martina Mrňáková. Soud ženu již v minulosti trestal za podvody na seniorech.

Petra Brožová a Jiří Kunčara, které policie podezřívá z rozsáhlých podvodů při vedení domu pro seniory. foto: Policie ČRReprofoto

Senioři prý v domě žili v mizerných hygienických podmínkách, kriminalisté prověřují také podezřelé úmrtí. Na případ milionové krádeže upozornil kamarád 84leté seniorky trpící lehkou demencí, který za ní pravidelně docházel a zjistil, že dostává upomínky, protože jí z účtu neodcházely platby. Poté přišel na to, že její účet se zhruba milionem korun byl zrušený.

ČTĚTE TAKÉ:

Po trestním oznámení policie zjistila, že ředitelka domova, sedmatřicetiletá Petra Brožová, odvezla seniorku krátce po jejím příchodu do zařízeni do banky a nechala peníze převést na účet jejího bývalého přítele, šestadvacetiletého Jiřího Kunčara.

Dům pro seniory Petruška v Šestajovicích u Prahy, jehož majitelku a jejího...

Policisté Brožovou, která je podle policie organizátorka trestné činnosti, a Kunčara jako spolupachatele zadržela koncem června a v srpnu. Oba pak poslal soud do vazby. Milion korun se nepodařilo dohledat, peníze byly odčerpané převážně platební kartou.

V domově se netopilo i čtyři dny

"Domov se navenek tvářil jako domov důchodců, ve skutečnosti byl provozován na základě oprávnění k provozu ubytovacích služeb," dodala vyšetřovatelka. Je to podle ní "rodinný podnik", protože tam pracují převážně příbuzní Brožové, kteří zajišťují provoz i nadále.

Obec podle starosty Šestajovic Romana Hrdlice zaznamenala na chod domova řadu stížností a posílala úřadům podněty k prošetření. V budově se například netopilo nebo netekla voda, protože za to provozovatelé přestali platit. "Po několikáté výzvě jsme zavřeli vodu, a oni přišli až po třech dnech. Takže voda tam tři dny netekla. Ti lidé byli jako rukojmí,“ řekl Hrdlic.

Podobné to podle něj bylo s vytápěním. "Tam se třeba netopilo čtyři dny. Volala mi nějaká paní a říkala mi, že tam má sestru, která jí brečí do telefonu," dodal. Podle místostarosty Tomáše Dvořáka si lidé stěžovali i na to, jak personál se seniory zachází. "Občas byly stížnosti od sousedů, že se k těm lidem nechovají hezky, ale to nebylo nijak podložené," podotkl. Potíž je podle něj v tom, že jde o soukromé ubytovací zařízení, které nefunguje jako poskytovatel sociálních služeb. "Tím jsou v podstatě dobře kryti," dodal Dvořák.

Hejtman Miloš Petera (ČSSD) uvedl, že Středočeský kraje je připraven pomoci, kdyby senioři potřebovali ubytování v krajských domovech pro seniory. "Situaci budeme pečlivě sledovat, případně ji budeme řešit s dalšími orgány jako živnostenský úřad a úřad práce, v jejichž kompetenci je kontrola ubytoven," uvedl.

Mizerná péče i hygienické podmínky

Zařízení funguje od roku 2012 a je v něm zhruba 20 míst. Kolik seniorů domovem od té doby prošlo, není podle policie zatím zřejmé. Vedení si klienty vyhledávalo údajně v nemocnicích, u lékařů, měli i webové stránky a letáky. Kriminalisté navíc zjistili, že dvojice si tipovala seniory bez rodin, kteří vlastnili nemovitosti.

Policie má podezření, že na Kunčarův účet chodily důchody některých seniorů. Zatím ale prý nelze prokázat, zda byly součástí trestné činnosti, protože mohly sloužit na provoz.

Péče o seniory je výnosný byznys. Starých lidí závislých na pomoci druhých...

Krajská policie podle Mrňákové prověřuje také podezřelé úmrtí v domově. Další vyšetřovali již v minulosti, neprokázalo se ale cizí zavinění.

V domově navíc proběhla neohlášená návštěva pracovníků Kanceláře veřejné ochránkyně práv Šabatové, která vypracovala dvacetistránkovou zprávu s alarmujícím závěrem. Kontrola například odhalila špatné zacházení s klienty, překračování pravomocí a zasahování do základních práv člověka a jeho soukromí.

Skandální poměry v domově Petruška

Zaměstnanci, výhradně z řad rodinných příslušníků ředitelky, bez potřebného oprávnění a způsobilosti (navíc pouze se základním vzděláním) manipulovali s léky, dopomáhali seniorům s hygienou, stanovovali jim denní režim, při kterém museli na několik hodin opustit své pokoje, přičemž ubytovaným nedali ani klíče od vlastních pokojů a odchody z domova museli nahlásit i s uvedením toho, kam odchází. Podle tvrzení personálu proto, aby celý den neproleželi a hýbali se.

Na kriminalisty při vyšetřování čekal úplný chaos v písemnostech. Jednotlivé části seznamů nacházeli na různých místech a jejich úplnost je tak diskutabilní. Některé v zásuvkách stolů, jiné na policích mezi jinými písemnostmi, ostatní dokonce v zásuvce mezi jednorázovými plenami.

Trestná činost se táhne již z minulosti

Policisté také zjistili, že Brožová byla za podvod na seniorech už dříve trestaná. Společně s její sestrou ji odsoudil v letech 2011 a 2012 soud v Kolíně. "Vydávaly se za zaměstnankyně energetické společnosti a pod záminkou nedoplatku odcizily v nestřežený okamžik důvěřivým seniorům životní úspory z bytu," uvedla mluvčí policie Jana Rösslerová.

Kriminalisté mají u Brožové další podezření a nevylučují rozšíření trestního stíhání. Za podvody je v podmínce do roku 2017. Její expřítel záznam v rejstříku trestů nemá.

Policie případ dále vyšetřuje a hledá příbuzné seniorů, kteří se mohli stát obětí podvodu. Podle Rösslerové je zřejmé, že se nepodaří sehnat všechny záznamy klientů, v písemnostech je prý značný nepořádek. Detektivové žádají veřejnost o pomoc a po dohodě se státním zástupcem zveřejnili na webu fotky obviněné dvojice, které hrozí za podvody až osmileté vězení.

Zástupci tvrdili, že se jedná o ubytovnu

Protože domov není registrovanou sociální službou, kontrolu u údajných sociálních služeb by měl provádět živnostenský úřad a úřad práce kvůli kontrole využívání příspěvku na péči. Středočeský krajský úřad může kontrolovat registrované sociální služby, ale podle informací 12. srpna na podnět policie provedl kraj na místě šetření.

Zástupci domova sdělili, že se jedná o ubytovnu a senioři mají možnost dovážení jídla. Zástupci kraje měli vedení domova doporučit požádání o registraci a na místě údajně neshledali žádné porušování osobních práv ubytovaných. Dokumenty pro případnou registraci nechali zástupci kraje podle informací v Šestajovicích. V případě registrace by pak mohli dohlížet na poskytované služby.

Kraj podle Petery zařízení doporučil, aby se registrovalo jako poskytovatel sociálních služeb, aby se na tyto služby mohlo dohlížet. "V tuto chvíli můžeme pouze doporučit registraci zřízení, nařídit ji bohužel nemůžeme," uvedl Petera. Případ podle něj ukazuje, že je potřeba změnit zákon o ubytovnách a zpřísnit podmínky pro jejich provozování.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!