Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Byla to fajn ženská, říká o zatčené ředitelce ‚domu hrůzy‘ její nástupkyně

Česko

  18:30
ŠESTAJOVICE - Po obviněné ředitelce převzala Kateřina Brožová „domov hrůzy“ pro seniory v Šestajovicích. Svou předchůdkyni znala. „Byla to fajn ženská, ale co se dělo v domě, nevím,“ říká Kateřina Brožová.

Péče o seniory je výnosný byznys. Starých lidí závislých na pomoci druhých přibývá a s tím roste i počet načerno provozovaných sociálních center. Na snímku obyvatelé domova „Petruška“. foto: MAFRA - František Vlček

Senioři v domově “Petruška“ v Šestajovicích u Prahy žili v mizerných hygienických podmínkách, v budově se málo topilo, někdy netekla voda. Policie obvinila bývalou ředitelku Petru Brožovou a jejího bývalého přítele Jiřího Kunčara z okrádání důchodkyně. Navíc zkoumá i některá úmrtí v domově. Soud poslal oba obviněné do vazby.

K TÉMATU:

Pochmurnou pověst domova se snaží oživit Kateřina Brožová. S obviněnou bývalou ředitelkou má stejné příjmení, příbuzné prý ovšem nejsou. „Ale znám se s ní,“ přiznává Kateřina Brožová. Obě ženy spolu vycházely dobře, pojil je i stejný věk jejich dětí. „Jako člověk na mě působila úplně normálním dojmem. Byla to fajn ženská, ale co se dělo v domě, nevím,“ krčí rameny.

Vyšetřování v domově Petruška

  • Policie obvinila dva lidi z milionového podvodu s penězi důchodkyně. Jde o bývalou ředitelku domova a jejího bývalého přítele, na jehož účet byly údajně převáděny i některé důchody. Soud poslal obviněné do vazby. Žena již byla v minulosti trestána za podvody na seniorech.
  • Zaměstnanci, výhradně z řad rodinných příslušníků ředitelky, bez potřebného oprávnění a způsobilosti (navíc pouze se základním vzděláním) manipulovali s léky, dopomáhali seniorům s hygienou, stanovovali jim denní režim, při kterém museli na několik hodin opustit své pokoje, přičemž ubytovaným nedali ani klíče od vlastních pokojů a odchody z domova museli nahlásit i s uvedením toho, kam odchází. Podle tvrzení personálu proto, aby celý den neproleželi a hýbali se.
  • Na kriminalisty při vyšetřování čekal úplný chaos v písemnostech. Jednotlivé části seznamů nacházeli na různých místech a jejich úplnost je tak diskutabilní. Některé v zásuvkách stolů, jiné na policích mezi jinými písemnostmi, ostatní dokonce v zásuvce mezi jednorázovými plenami.

čtk 

Byla tu na návštěvě i za provozu své předchůdkyně, nikdy si ale prý nevšimla, že by tu měli senioři omezené možnosti pohybu. „V tomhle se musím Petry Brožové zastat, nevím o tom, že by tu někoho zamykala, něco jim zakazovala nebo že by tu byly otřesné hygienické podmínky,“ tvrdí.

Když pak letos v létě domov nikdo nevedl, rozhodla se Kateřina Brožová s manželem, že se toho ujmou. Realita je ale vyvedla z původních předsevzetí. „Po těch zkušenostech bychom do toho ale znovu nešli,“ říká nyní.

Příbuzné obviněné zůstávají

Policisté viní bývalou ředitelku Petru Brožovou, že jednu z klientek domova připravila o milionové úspory, které nechala přeposlat na účet svého bývalého přítele Kunčara. Na jeho účet chodily i důchody další penzistů. Nová majitelka má jasno: hlavním viníkem podvodu je Kunčar. „On byl jako první zatčen a následně vypověděl, že paní Brožová o tom věděla a byla spoluviníkem,“ vysvětluje Kateřina Brožová.

Domov pro seniory kritizovala po své návštěvě i ombudsmanka Anna Šabatová. Mimo jiné vytýkala soukromému zařízení i fakt, že v něm pracují nekvalifikovaní zaměstnanci, jde vesměs o příbuzné bývalé ředitelky. Těm současná publicita velmi vadí. „Ano, zůstali tady, ale nemáme s nimi problém,“ říká Kateřina Brožová.

Místní mluví o otřesných podmínkách

Místostarosta obce Tomáš Dvořák (Sdružení nezávislých kandidátů) nemá s místním pečovatelským domem přímé zkušenosti. „Podle subjektivních pocitů sousedů tam dochází k hrubšímu přístupu ke klientům. Teď se ale řeší především zpronevěra, ale neřeší to problém fungování toho domu,“ říká místostarosta a dodává, že přístup tam sice nebyl citlivý, ale že by někdo někoho týral, o tom informace neměl.

Podle Dvořáka přešel dům pod paní Petru Brožovou teprve před třemi lety, ale oficiálně nebyl poskytovatelem sociálních služeb. Stala se z ní soukromá ubytovna pro seniory a obec neměla žádnou pravomoc zasahovat.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...