12. dubna 2017 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie při návštěvě čínského prezidenta nespáchala trestný čin, říká inspekce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Vítači i protestující čekali na kolonu s čínským prezidentem i ve Stochově na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítači i protestující čekali na kolonu s čínským prezidentem i ve Stochově na... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Policie při loňských bezpečnostních opatřeních během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze nespáchala trestný čin. Vyplývá to ze zhruba roční prověrky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kterou tento týden ukončili žalobci.

Čínský prezident byl na návštěvě v Česku loni od 28. do 30. března. V metropoli se často střetávali jeho příznivci a odpůrci. Přijatá bezpečnostní opatření rozdělila společnost. Policie se stala terčem kritiky například kvůli příkazům k sundávání tibetských vlajek. Práci policie hájila vláda nebo prezident Miloš Zeman, kritizovali ji naopak aktivisté a pravicová opozice.

Na policejních manévrech bylo nezvyklé i to, že se do sporů vložilo pražské vrchní státní zastupitelství, které nechalo postupy policie prověřit. Prověrka měla podle žalobců zjistit, zda policie neporušila zákon nebo právo na svobodné a nenásilné vyjadřování osobního názoru lidí.

Žalobci prověrku nařídili s ohledem na veřejný zájem a diskusi, která se ve společnosti tehdy vedla.

Vítači i protestující čekali na kolonu s čínským prezidentem i ve Stochově na...
Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching.

„Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie České republiky mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv,“ uvedl před rokem v prohlášení náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný.

GIBS podle Zenklové prověřování ukončila s tím výsledkem, že nebylo zjištěno, že by byl spáchán trestný čin. „Státní zástupce tento týden toto rozhodnutí akceptoval,“ řekla Zenklová.

Své interní vyšetřování krátce po ukončení bezpečnostních opatření udělala také policie. Uznala, že chybovala při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky a omluvila se. Dva policisté kvůli tomu čelili kárnému řízení. Jiné chyby, které by se týkaly incidentů mezi aktivisty nebo sundávání tibetských vlajek, interní šetření policie neodhalilo.

ČTK
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz