Podle ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové razie nesouvisí ani s oznámením bývalého zaměstnance úřadu Leo Steinera, který upozornil na chyby při čerpání dotací na Úřadu Regionální rady ROP Severozápad, ani s kauzou Davida Ratha, ve které korupční propletenec sahá i do Ústeckého kraje. "Více vám k tomu nemůžu říct," řekla serveru Lidovky.cz Bradáčová.
ČTĚTE TAKÉ: |
Ředitel úřadu Pavel Markvart (ODS) však připustil, že prohlídka může mít souvislost s podezřeními, na která Steiner před pár dny upozornil. "Může to s ním mít něco společného," řekl serveru Lidovky.cz.
Markvart se kvůli policejní razii vrací ze služební cesty. "Policisté vstoupili do úřadu a zapečetili kanceláře. Zaměstnanci byli posláni domu a bylo jim řečeno, že budou prováděny kontroly jednotlivých kanceláří," popsal Markvart. S nikým z policie zatím nemluvil. "Zřejmě se čeká, až se vrátím do úřadu," dodal.
"Vyšetřování se týká tří konkrétních projektů, k nimž policisté hledají podklady," řekl po poledni Markvart. U dvou projektů podle něj úřad sám přišel na nedostatky. "V jednom případě nebyla smlouva podepsána a ve druhém příjemce odstoupil. Každopádně ze státních ani evropských peněz nebyla proplacena ani koruna," dodal. Nikdo ze zaměstnanců úřadu podle něj nebyl zadržen.
Policie zasahuje i na ústeckém hejtmanství. Podle reportérky LN má svou kancelář zapečetěnou i náměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda. Právě s ním by dnešní razie měla souviset. Spekuluje se též o tom, že dnešní policejní "návštěva" má spojitost s firmami Puro-klima a Hospimed, které v minulosti pro kraj zajišťovaly velké zakázky.
U obou budov stálo několik civilních aut s policejním označením za sklem, takže se o něm nedozvěděli většinou ani kolemjdoucí. Auta během odpoledne postupně zmizela, policisté jsou ale stále uvnitř a uzavřeli obě patra, v nichž úřad sídlí. Na místě se spekuluje o tom, že by měl zásah trvat celý víkend, nikdo to ale oficiálně nepotvrdil.
Úředník promluvil o korupci na úřadě
Leo Steiner, krajský předseda KDU-ČSL, působil na dotačním úřadu necelé tři měsíce. Poté co vystoupil s obviněním, že je rozdělování dotací z operačního programu Severozápad řízeno korupcí a klientelismem vůči dvěma největším stranám ODS a ČSSD, z úřadu odešel. Nyní je ve spojení s policií, které předal důkazy. Šéf úřadu Markvart však jeho kritiku odmítl. "Ta jeho prohlášení se v naprosté většině nezakládají na pravdě," uvedl již dříve.
Začalo to KušnierzemROP Severozápad stíhají poslední rok a půl problémy už poněkolikáté. Vloni v březnu zatkla policie ředitele Kušnierze kvůli podezření, že bral za přidělení evropských dotací úplatky. Soud o případu zatím nerozhodl, Kušnierz byl ale až do zimy ve vazbě. Další problémy nadělal audit společnosti Deloitte, který zkoumal vzorek 35 projektů a u všech našel pochybení. Úřad kvalitu auditu tvrdě kritizoval a ministerstvo financí mu dalo částečně za pravdu, i tak jde ale do Bruselu zpráva o řadě pochybení. V krajním případě by museli žadatelé vracet až půl miliardy korun. Úřad řídí rozdělování prostředků z fondů Evropské unie z Regionálního operačního programu (ROP) regionu soudržnosti Severozápad, který zahrnuje Ústecký a Karlovarský kraj. V celé ČR existuje ještě šest dalších ROP, velké kauzy vypluly na povrch také na úřadech regionů Střední Čechy (současná kauza se týká i bývalého hejtmana Davida Ratha) a Jihozápad (zahrnuje Jihočeský a Plzeňský kraj). |