Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie stále řeší vyhozené kytice z Národní. Čeká na vyčíslení škody

Česko

  15:45
PRAHA - Pražští policisté ještě neuzavřeli případ kytic některých politiků, které aktivisté v sobotu odnesli od památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě a vyhodili do nedalekého odpadkového koše. Stále totiž nedostali od všech poškozených majitelů květin vyčíslenou škodu, která jim tím případně vznikla, uvedl v úterý policejní mluvčí Tomáš Hulan. Teprve poté může policie stanovit právní kvalifikaci incidentu.

Kytice od prezidenta Zemana, kterou společně s těmi od Andreje Babiše, Tomia Okamury a Jana Hamáčka vyhodili aktivisté do koše. foto:  Petr Topič, MAFRA

V koši skončily kytice, které v noci na Národní položil premiér Andrej Babiš (ANO) a šéf SPD Tomio Okamura, i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Kytice od památníku podle médií sebral a do koše vyhodil politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin. Policisté je z koše poté vytáhli a odvezli na služebnu.

„Stále jsme nedostali vyčíslení škod od posledního poškozeného,“ uvedl v úterý Hulan. Kdo z politiků policii ještě nesdělil způsobenou škodu a zda ji hodlá uplatňovat, neřekl.

Oslavy dne studentstva z 17. listopadu 2018 na Národní třídě
Oslavy dne studentstva z 17. listopadu 2018 na Národní třídě.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o víkendu vyjádřil přesvědčení, že případ skončí jako přestupek a policie bude moct řešit závažnější věci. Hamáček také už dříve prohlásil, že policie postupovala správně a podle zákona, když se začala vyhozenými kyticemi zabývat. „Pokud by to neudělala, tak někdo řekne, že pochybila,“ uvedl Hamáček.

Hamáčka vypískali, kytice státníků skončily v koši a Babiš uctil 17. listopad v noci, pak odjel za synem

Otakar van Gemund v rozhovorech s novináři uvedl, že květiny vyhodil proto, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie v zemi, a lidé jako Babiš či Okamura se podle demokratických pravidel podle jeho názoru nechovají. Tvrdí, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně. Už v minulosti stál za řadou protestů a happeningů.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...