Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
6. ledna 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie stíhá šéfa Horské služby. Kvůli dotačnímu podvodu

Náčelník Horské služby Jiří Brožek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník Horské služby Jiří Brožek. | foto: MAFRA

PRAHA Náčelník Horské služby Jiří Brožek čelí obvinění kvůli dotačnímu podvodu. Jak zjistil a ověřil server Lidovky.cz, policie ho začala stíhat na konci loňského roku. Šéf služby se k obvinění odmítl vyjádřit, ve funkci však zůstává. Jeho advokát Filip Svoboda stíhání označil za přehnané.

Loni v prosinci si Brožek stěžoval, že Horská služba má za sebou co do počtu zásahů nejpernější rok. V té době již však řešil jiný problém - na stole mu přistálo policejní obvinění.

„Případ šetří náš odbor hospodářské kriminality pro podezření z trestného činu dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí královéhradecké krajské policie Ivana Ježková.

Brožkovo jméno sice přímo nezmínila, i tak je ale z jejích slov zřejmé, že obvinění se týká právě něj. „Z trestných činů stíháme od posledního čtvrtletí loňského roku statutárního zástupce Horské služby,“ přiblížila mluvčí. Statutárním orgánem Horské služby je právě náčelník.

Sám Brožek se odmítl ke svému stíhání vyjádřit. „Vzhledem k tomu, že je to v šetření, nic vám k tomu neřeknu,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. Stejně odpověděl i na otázku, zda zvažuje rezignaci.

Advokát: Šlo o administrativní setkání

Detaily případu prozatím nejsou známy, podle informací serveru Lidovky.cz se však jeho ústředním tématem stalo podivné vyplácení odměn z dotačních peněz. Brožkův advokát Filip Svoboda ale na rozdíl od policie tvrdí, že jde o pouhé administrativní selhání a detektivové byli přehnaně horliví.

„Řešení této situace prostředky trestního práva považuji v této věci za nepřiměřené. Nikomu nevznikla žádná škoda a nikdo se neobohatil. Nelze kriminalizovat každé potenciální administrativní pochybení subjektů, které navíc nepochybně jednaly v dobré víře,“ napsal advokát Svoboda serveru Lidovky.cz.

Šéf Horské služby přes advokáta nakonec odmítl jakoukoliv trestní odpovědnost. „Náčelník horské služby navíc nikdy přímo nezpracovával doklady, které sloužily pro získání dotace či finanční podpory,“ argumentuje Svoboda.

Horská služba od roku 2004 spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj v rámci podpory cestovního ruchu. Každoročně žádá o dotaci na fungování, loni získala 92 milionů korun na provoz a 15 milionů na investice. U Integrovaného operačního programu navíc zažádala o 30 milionů na projekt České hory. V organizaci pracuje 70 stálých zaměstnanců.

Ondřej Golis, rakRadek Kedroň
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč