Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie ukončí prohlídky muničního skladu ve Slatině. Trestní řízení pokračuje

Česko

  12:09
SLATINA - Policie předpokládá, že v pondělí nebo v úterý dokončí prohlídky muničního skladu společnosti Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Začala je kontrolovat v polovině února, dosud policie z bývalého zemědělského areálu odvezla sedm nákladních aut zbrojního materiálu.

V muničním skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta jsou stovky tun munice včetně nelegálně uloženého semtexu, informoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Po kontrole areálu v pátek 13. února začala policie vyšetřovat možné nedovolené ozbrojování. Jednatel firmy Rudolf Martin se proti tomu ohrazuje. foto: ČTK

Je možné, že bude naloženo ještě jedno auto, řekla v pondělí mluvčí krajské policie Markéta Janovská.

„Trestní řízení pokračuje, jen jsme přibrali soudního znalce, který udělá znalecké posudky zajištěného materiálu. Podle nich budeme dál postupovat,“ uvedla Janovská. Případ policisté vyšetřují jako nedovolené ozbrojování a obecné ohrožení z nedbalosti.

Pokračuje také státní kontrola. Na ní se podílí například Český báňský úřad, Česká inspekce životního prostředí nebo stavební úřad Vysoké Mýto. Podle jeho kontroly pouze dva objekty z 12 mají platné kolaudační rozhodnutí na skladování zbraní a střeliva. Některým dalším využívaným pro tyto účely povolení schází, v dalších se munice neskladuje. Pardubický hejtman požaduje, aby byl muniční sklad ve Slatině vyklizen.

Kontrola muničních skladů
Muniční sklad Mulriagro ve Slatině je podle ČT dalším podezřelým skladem

Policie areál nepřetržitě hlídá. Budovy se vždy po prohlídce zapečetí. Podle majitele firmy Martina Rudolfa bylo z areálu odvezeno například ženijní náloživo, jehož součástí je semtex, bleskovice a ženijní táhlé nálože. Rudolf dříve uvedl, že ve třech skladech je zbrojní materiál, v dalších objektech je nezbrojní výroba. Tvrdil také, že nezkolaudovaný objekt je pouze jeden a že všechen materiál pořídil legálně a na vše má obchodní licenci. Podle Českého báňského úřadu nemá společnost Multiagro povolení skladovat výbušniny ani je nabývat.

Autoři: ,