11. března 2012 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krátili daně. Policie chce obžalovat i exdetektiva

peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Protikorupční policie ukončila v tomto týdnu vyšetřování rozsáhlých daňových úniků při obchodech s hutním materiálem na Zlínsku. Navrhla Městskému státnímu zastupitelství v Praze obžalovat ze zkrácení daně čtyři osoby, včetně bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Skupina stát údajně připravila na DPH o více než 36 milionů korun. Na policejním webu o tom informoval mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Čtyři muži ve věku od 32 do 37 let z okresu Zlín údajně nejméně v období od dubna 2010 až do svého zadržení loni 5. dubna odebírali hutní materiál od českých dodavatelů v cenách bez DPH. "Předstírali dodání materiálu na území Slovenské republiky.

ČTĚTE TAKÉ:

K faktickému vývozu nedošlo

Na Slovensku byly za tímto účelem založeny obchodní společnosti, přičemž k faktickému vývozu nedošlo. Obviněné osoby měly posléze toto zboží prodávat různým odběratelům na území České republiky," popsal případ Ibehej. Peníze ve výši DPH, kterou státu neodváděli, si členové skupiny nechali pro sebe.

"Jako výnos z trestné činnosti byla zajištěna dvě motorová vozidla, Lamborghini a Porsche Cayenne, v hodnotě nejméně pěti milionů korun. Dále kriminalisté zajistili bankovní účet jednoho z obviněných, na kterém byl zůstatek 200 000 korun," uvedl mluvčí protikorupčního útvaru.

ČTĚTE DÁLE:

Zadržení se podle policie dopustili i dalších trestných činů. Například bývalý detektiv Marian Hanák podle protikorupční policie údajně využíval ke krytí daňových úniků své kontakty a zkušenosti z působení u policie.

Hanáka chytili loni v Bratislavě

Hanáka chytili policisté až loni v říjnu v Bratislavě s falešnými doklady, zatímco ostatní členové skupiny byli zadrženi už v dubnu. Vrchní státní zastupitelství v Praze přijalo v této souvislosti anonymní oznámení, že expolicistu varoval jeho bývalý šéf, ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Ten obvinění jednoznačně odmítl. Policejní inspekce následně ukončila vyšetřování s tím, že muže zřejmě někdo varoval, ale nepodařilo se zjistit, kdo to byl.

Čtyři obvinění jsou ve vazbě. V případě pravomocného odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.