Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Korupce jako zážitek. První trasa: po stopách pražských kmotrů

Místa spojená s korupcí, oficiální i neoficiální bydliště pražských kmotrů a jiné zajímavosti se rozhodla zákazníkům nabízet cestovní kancelář CorruptTour. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místa spojená s korupcí, oficiální i neoficiální bydliště pražských kmotrů a jiné zajímavosti se rozhodla zákazníkům nabízet cestovní kancelář CorruptTour. | foto: corrupttour.com

PRAHA Nová cestovní kancelář nabízí prohlídky míst spojených s korupcí a cesty do sídel pražských kmotrů. Zájemci se mohou vydat po stopách Prahy Olympijské, navštívit tunel Blanka i získat informace o projektu Opencard. Jde o recesi, nebo je to vážně míněný byznys?

První túra kanceláře CorrupTour je beznadějně vyprodaná. „V oblasti korupce toho může Česko opravdu hodně nabídnout,“ říká její ředitel Petr Šourek. „Ale nemyslím si, že je to problém jenom naší republiky,“ dodává v rozhovoru pro server Lidovky.cz

Proč vlastně vznikla vaše cestovní kancelář?
Nabízíme výlety na místa, o kterých se mluví v souvislosti s korupčními kauzami. Představujeme konkrétní kauzy jiným způsobem, jako určitý zážitek. Je tam určitý genius loci, který vám o dané věci často řekne víc, než pouhé čtení v novinách nebo sledování televize. Když na to místo přijedete, kolikrát jsou ty věci dost viditelné.

Jaký je zájem?
Vyprodali jsme první autobus, který vyrazil v neděli večer na Pražské safari. V pondělí vyjede další na trasu po pražských nemocnicích a ve středu ukážeme zájemcům „Tři pražská nej“. Ty zahrnují pronájem Škodova paláce, tunel Blanka a neuskutečněnou olympiádu v Letňanech.

Místa spojená s korupcí, oficiální i neoficiální bydliště pražských kmotrů a jiné zajímavosti se rozhodla zákazníkům nabízet cestovní kancelář CorruptTour.

Místa spojená s korupcí, oficiální i neoficiální bydliště pražských kmotrů a jiné zajímavosti se rozhodla zákazníkům nabízet cestovní kancelář CorruptTour.

Vaši kancelář jste představili na cestovním veletrhu Holiday World. Jaká byla reakce návštěvníků a lidí z branže?
Jsme hodně překvapeni, že lidé reagují naprosto pozitivně. V první chvíli si každý myslí, že jde o žert, že to nemyslíme vážně. Ale pak, když jim řekneme, že s námi opravdu mohou jet, tak se to obrátí. Nám teď píše spousta lidí a ani nestíháme všechny vzkazy a návrhy vyřizovat. Máme neuvěřitelné množství reakcí a nápadů na nové destinace.

Kromě Prahy nabízíte i trasu po Ústí nad Labem. Další města by ale v oblasti korupce přece také mohla nabídnout zajímavá místa...
Myslím si, že v oblasti korupce toho může Česko opravdu hodně nabídnout. Ale nemyslím si, že je to problém jenom naší republiky.

Anketa

Vyrazili byste na výlet po místech, kudy kráčela korupce?

Ano, může to být zajímavé. 570
Ne, přijde mi to jako hloupost. 253

Koaliční vláda řadí mezi své priority boj s korupcí, vytvořila kvůli tomu i zvláštní výbor s Karolínou Peake v čele. Nebojíte se trochu o svůj byznys?
Já myslím, že žijeme ve stabilním korupčním prostředí. Máme tu velice propracovaný systém, který tohle vůbec neohrožuje, takže já se o svůj byznys vůbec nebojím. Politici mají schopnou zabít jakýkoliv byznys, ale tohle nezvládnou. To vím.

Vaším symbolem jsou pomeranče, rozdávali jste je i na veletrhu. Co představují? Nebyly by lepší třeba melouny?
Pomeranč není náš symbol, rozhodli jsme se pro něj jen kvůli focení. Symbolika je pouze barevná. Využíváme oranžovou, ale zároveň také modrou. Ani černá tam nechybí. Dali jsme si ale pozor, aby ta symbolika nebyla stranická. Na veletrhu jsme rozdávali pomeranče, které byly přelepeny nápisem „Modří kmotři pijí oranžádu“.

Webová stránka cestovní kanceláře CorruptTour.

Webová stránka cestovní kanceláře CorruptTour.

Každým dnem se objevují stále nové případy. Poslední dobou například v souvislosti s pražským dopravním podnikem. Nerýsuje se tu pro vás nová atrakce?
Problematiku dopravního podniku máme zpracovanou v rámci Pražského safari. Od všeho nabízíme něco drobnějšího. Aby to bylo zábavné. Když už se v něčem začnete vrtat moc do hloubky, tak to ztratí švunk. Ale nevylučujeme, že se naše nabídka bude posouvat, stejně jako se posouvají zprávy v médiích. Z nich totiž vycházíme, nedá se počítat s tím, že bychom s nějakou kauzou přišli sami.

Když se na podíváme na některé korupční případy, nabízí se tu možnost pořádání zájezdů do zahraničí. Neplánujete třeba výpravy na Panenské ostrovy, kam putovaly peníze z jízdenek na MHD?
Je to zajímavá věc. Na veletrhu nás oslovilo několik cestovek, pořádajících zájezdy třeba do Itálie. Možná, že je využijeme. Musí to ale nejdřív projít důkladnou kalkulací. Nejprve musíme pokrýt všechny náklady, které jsou poměrně vysoké. Teprve začínáme.

Lidé se na vzdálené destinace často ptají, ale když nemají ani česká média dost peněz na investigativní novináře, kteří by odjeli třeba do Toskánska, tak to jde těžko čekat od nás.

Reportáž z první prohlídky „Pražského safari“ najdete v pondělím vydání Lidových novin.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...