Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie viní Knetiga, že sháněl pro ODS 'černé' peníze

Martin Knetig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Knetig | foto: Reprofoto

PRAHA Martin Knetig, bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), podle policie sháněl "černé" peníze pro ODS. Konkrétně k tomu mělo dojít v říjnu 2010.

Tehdy podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky (KB), aby zasponzoroval občanské demokraty. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí ((SFŽP) na účet této banky.

O ZAČÁTKU SKANDÁLU ČTĚTE ZDE

"Mohu potvrdit, že detektivové protikorupční policie ve středu obvinili 38letého muže z trestného činu nepřímého úplatkářství," řekl LN mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Knetigovi hrozí v případě odsouzení až tříleté vězení.

Miliardová zakázka měla podle Knetiga jít přes vybraného poradce
Podle tajných nahrávek, které pořídil bývalý šéf fondu Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci. Ten by následně doporučil, aby fond uložil miliardy právě u Komerční banky.

Co také říká Knetig na nahrávce Liboru Michálkovi

Knetig: "Pro to, aby to celý mohlo fungovat, tě hrozně potřebuju. Pokud má to výběrový řízení nějak proběhnout, tak to fakt musí dělat ten finanční poradce. Pokud to neudělá, a ty nabídky se budou soutředit přímo u fondu, tak se muže stát, že ty najednou zjištíš propočtem z toho, co tam přišlo, že pokud to někdo o jednu desetinu nezvedne, tak to neudělá. Tohle nemůžem chtít po tobě, nemůžem to chtít po nikomu z fondu. To musí chtít ten poradce, a pokud u té věty bude jakejkoli problém, tak to musí padnout na hlavu toho poradce, to nemůže udělat nikdo z fondu."

Podle policie se Knetig sešel i s manažerem KB Vladimírem Jeřábkem, po kterém chtěl, aby za uložené miliardy zajistil sponzorování ODS. Banka tvrdí, že Jeřábek informoval o Knetigových návrzích policii.

Knetigův tehdejší nadřízený, exministr Drobil, nechtěl obvinění příliš komentovat. "Neznám obsah obvinění, takže se k němu nemohu vyjádřit," řekl LN Drobil.

Michálek kontra Drobil

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil, a na oplátku mu nabídl místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře od Knetiga distancoval. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Drobil také odvolal Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky totiž zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna svá obvinění však odmítl.

, ,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Ministr Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Ministr Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Ministr Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...