Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zadržela šéfa Lesní správy Lány kvůli zakázkám, firma spadá pod Hrad

Policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu od středečního rána zasahují v Lesní správě Lány, což je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky. Policie zatkla tři lidi, v kauze má jít o manipulaci s veřejnými zakázkami. Podle informací LN je mezi zatčenými i šéf správy Miloš Balák.

„Dnešního dne zadržel policejní orgán NCOZ, Odbor závažné hospodářské trestné činnosti, v trestní věci dozorované státním zástupcem Vrchního státního v Praze tři osoby podezřelé ze spáchání trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dalších trestných činů,“ uvedl dozorující státní zástupce Jiří Pražák.

Podle informací LN policie vyšetřuje přímo ředitele správy Miloše Baláka a jeho blízkého spolupracovníka Eduarda Gaislera.

Zásah probíhá i na řadě dalších míst ve Středočeském kraji i jinde, kde kriminalisté provádí domovní prohlídky. Server Blesk.cz upozornil, že policejní akce by se mohla vztahovat k zakázce na obnovu břehů. Sanace se týkala vodní nádrže Klíčava, která zásobuje pitnou vodou Kladensko. Obnova břehů by měla pokračovat.

Podle údajů v registru smluv byla na začátku května mezi lesní správou a stavebními firmami Syner a Energie - stavební a báňská podepsána smlouva na zabezpečení svahových deformací v údolí klíčavské nádrže. Zakázka zahrnuje i zalesnění svahů. Práce mají vyjít na více než 191 milionů korun bez DPH a skončit v říjnu 2018. Kladenská společnost Energie - stavební a báňská měla na starosti také první etapu revitalizace břehů, která podle údajů z registru měla vyjít na více než 68 milionů korun bez DPH.

LN se podařilo zjistit, že detektivové nasbírali důkazy především díky odposlechům. Podezřelé osoby rovněž nechali sledovat. Vedle stavebních prací na nádrži Klíčava podle informací LN policie prošetřuje i podezření z machinací s pracovním materiálem, jako jsou kameny. Materiál ze znovuotevřeného kamenného dolu měl původně sloužit jen pro práce na revitalizaci nádrže, údajně ale s kameny bylo kšeftováno i pro jiné záměry.

Zámek v Lánech.
Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta ČR.

Lesní správu řídí manažer, který předchozí firmu přivedl do insolvence

Firma Energie - stavební a báňská patří mezi největší stavební firmy ve Středočeském kraji. Společnost má blízko k rodině nejslavnějšího českého hokejisty Jaromíra Jágra, v představenstvu firmy zasedá jeho otec i sestra. Podle reportéa MF DNES se pohybují v pražské centrále firmy policisté.

Ředitele Lesní správy Lány Baláka si přivedla prezidentská kancelář na podzim 2013. Manažer předtím vedl akciovou společnost s neprůhlednou vlastnickou strukturou Lesy Hluboká, v jejíž dozorčí radě dlouhé roky zasedal zákulisní hráč jihočeské ODS Pavel Dlouhý. Společnost pod Balákovým vedením skončila v insolvenci, manažer přesto nový post v Lesní správě Lány získal od prezidentské kanceláře bez výběrového řízení.

Se svým vyšetřovaným kolegou Gaislerem je Balák roky v úzkém sepjetí, společně působili ve zmíněné firmě Lesy Hluboká. Gaisler v letech 2009 až 2012 zasedal v představenstvu společnosti. Společně řídili také ženský basketbalový klub Strakonice, Balák ho roky vedl jako prezident a Gaisler v něm zastával několik pozic včetně manažera, trenéra či tiskového mluvčího.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se komentáře k zásahu policie zdržel, podle svých slov nemá žádné informace. „Absolutně mi nepřísluší vystupovat komentářem do práce orgánů činných v trestním řízení,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Podobně reagoval i kancléř Vratislava Mynáře, pod něhož lesní správa spadá a který do sídla správy kvůli zásahu dopoledne vypravil.

„Bohužel v tenhle okamžik nemůžu sdělit nic, protože policie nebyla příliš sdílná. Veškeré informace, které k tomuhle případu jsou, tak poprosím jedině Polici České republiky, nebo státní zástupce, já bohužel žádné informace nemám,“ řekl iDNES.tv šéf prezidentské kanceláře.

, ,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...